"A royal night" med Andra trion får nytt premiärdatum

Under helgen bjuder Emma-Karin Maurin, Josephine Thunell och Hannah Jarl från Andra trion in publiken till en dekadent musikshow á la 1933 på Royal. Men på grund av lite för få sålda biljetter har man valt att banta ner antalet speltillfällen.

Andra Trion är aktuella med sin scenshow "A royal night" som går av stapeln på Royal under fredagen och lördagen.

Andra Trion är aktuella med sin scenshow "A royal night" som går av stapeln på Royal under fredagen och lördagen.

Foto: Lotta Adolfsson

Underhållningsevenemang2023-09-04 18:30

"A royal night" med Andra trion är en musikalisk, dekadent, postmodernistisk scenshow inspirerad av Scott Bradlees Postmodern jukebox. I showen tar Maurin, Thunell och Jarl med sig både storband och en rejäl uppsättning låtar som stöpts om från sina orginalversioner för att istället presenteras i swingiga, jazziga, postmoderna varianter.

– Det blir en show där vi på ett roligt sätt försöker utforska den postmodernistiska andan, sade Emma-Karin Maurin när nyheten om föreställningen kom.  

Ursprungligen hade trion tänkt bjuda på tre speltillfällen, men på grund av lite för få sålda biljetter till torsdagens show kommer premiären istället att ske på fredagen.

Besökare med biljetter till torsdagens föreställning kan använda sina biljetter till fredagens eller lördagens shower. Det går även bra att kontakta Andra trion via mejl för återbetalning.

Andra trion skapades av de tre sångerskorna år 2020. De har tidigare producerat den streamade julkonserten "We'll stay home for Christmas" och Kolhusteterns stora Kabaret Kolhuset. Dessutom uppträdde de 2022 tillsammans med Magnus Carlson under Eskilstuna symfoniorkesters 100-årsjubileum. I slutet av augusti berättade Hannah Jarl mer om "A royal night" i Eskilstuna-Kurirens podcast "Nöjessvepet Eskilstuna".

Premiären för "A royal night" ges på fredagen klockan 19.00. Showen går även att ses på lördagen klockan 15.00.

Biljetter finns på billetto.se.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!