På bordet står vaser med gröna kvistar, som visserligen är i plast, och kökspersonalen står och väntar vid de rykande kantinerna. Dörrarna slås upp och barnen ställer sig snabbt i kö, vissa på tå.
– Vill du ha lite hjälp, frågar barnskötaren Rita Källström när hon märker att en liten kille bara tagit en liten sked ris.
Det är förskolebarnen som är först på plats denna tisdag i matsalen på Åkerskolan. Klockan är halv elva och fram till tolv kommer sammanlagt 430 elever ha tagit mat i kantinerna. Denna mat kostar per portion 9,10 kronor i livsmedel. Enligt SCB lägger Strängnäs kommun näst minst pengar i hela landet på elevernas skolmat.
Läs mer i Strengäs Tidning vad eleverna tycker om skolmaten och hur ofta och hur mycket eleverna bör äta av olika råvaror, enligt Livsmedelsverkets rekommendationer. Vid besöket på Åkerskolan serverades två rätter, en fiskgratäng och en trädgårdsmästarpytt samt ett vegetariskt alternativ.