Enligt Svenskt Näringslivs novemberstatistik har antalet varslade i Sörmland ökat med 35 procent jämfört med samma period förra året. Idag är 15 903 sörmlänningar korttidspermitterade – det är betydligt fler än i både Örebro och Västmanlands län.
– Den höga siffran visar att många företag har drabbats hårt, och det är den parallellen vi drar när vi bedömer risken för varsel. Sörmland har en stor – och nu väldigt utsatt – besöksnäring, men här finns också flertalet underleverantörer till storindustrin som inte fått någon orderingång trots att kunderna bättre kommit i rullning, säger Sofia Sjöström, som är Sörmlands regionschef för Svenskt Näringsliv.
Konsekvenserna av företagens anpassningar till restriktioner tillsammans med en ökad återhållsamhet på marknaden har lett till ett marknadsläge som Sofia Sjöström beskriver som ojämförbart och "otroligt oförutsägbart". Hon oroas därför för att den utbredda otryggheten kommer att göra varsel till ett ofrånkomligt nästa steg.
– Korttidspermitteringar kan man använda sig av när man inte har en orderingång eller kundefterfrågan som motiverar kapaciteten, men i nuläget kan det vara svårt att förutse hur det ser ut om bara några veckor. När man inte känner sig trygg är risken att man varslar istället, och även om vi får ett vaccin är det svårt att säga när efterfrågan kommer igång i flera branscher, säger Sofia Sjöström.