Stor fest i Ärla på fredagskvällen – polis ryckte ut

En större fest i Ärla utanför Eskilstuna på fredagskvällen orsakade missnöje på orten och fick även polisen att rycka ut. Ingen person är dock brottsmisstänkt.

Bilden är tagen i ett annat sammanhang.

Bilden är tagen i ett annat sammanhang.

Foto: TT

Ärla2021-05-08 08:34

Flera personer bosatta i Ärla med omnejd hörde i fredags kväll och i lördags av sig till tidningen med synpunkter på att det under fredagskvällen hölls en stor fest på orten, och ifrågasätter lämpligheten med tanke på den rådande pandemin. Enligt uppgifter till tidningen ska festen ha lockat som många som omkring 100 personer.

Även polisen fick samtal om den pågående festen, och under kvällen ryckte en polispatrull ut till festplatsen.

– Vi fick samtal om det där och åkte dit och pratade med arrangören, eller vad man ska kalla den. Den som höll i festen. Vi bad dem sänka musiken och sedan avveckla festen, säger polisens presstalesperson Dennis Johansson Strömberg.

Polisen vet inte hur många festdeltagarna var, men bekräftar att det rörde sig om ett stort antal.

– Det ska ha varit många där, säger Johansson Strömberg.

Enligt Johansson Strömberg kunde polisen inte betrakta festen som en offentlig tillställning eller allmän sammankomst, så ingen person är misstänkt för något brott i samband med den.

– Vi har inte upprättat någon anmälan.

Det ska inte ha förekommit något stök, och enligt Dennis Johansson Strömberg ska arrangören ha varit tillmötesgående och gjort så som polispatrullen uppmanade.

Uppgifter i sociala medier i helgen antyder dock att festen fortsatte efter att polisen lämnat platsen. Möjligen med något lägre ljudvolym, men med ungefär samma antal deltagare.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!