Han har två söner som går på Strängnäs Montessori och familjen bor dessutom sedan två år i området.
– Jag ser problemen här dagligen, berättar Philip Thomasson Lerulf.
Nordfeldts väg är en kommunal återvändsgata som utgår från Sundbyvägen.
– Vi tycker att den borde stängas av för obehörig trafik. Det finns en stark opinion, säger Philip Thomasson Lerulf och syftar på namninsamlingen vilken signerats av främst föräldrar, andra anhöriga och skolpersonal.
Han känner sig inte riktigt klar med sin uppgift.
– Jag kommer nog att stå här på morgonen några dagar till för att samla ihop fler namn. Sen ska listan lämnas in till teknik- och fritidsnämnden.
Vad som främst oroar Philip Thomasson Lerulf är när elever ska lämnas och hämtas vid Strängnäs Montessori.
– Folk åker in här och vänder då på skolgården. Barnen som leker utsätts för enorma risker. Ingen annan skola i kommunen har väl en bilväg inne på skolgården?
När vi står och pratar utanför skolan syns det spår av bildäck i gräsmattan vilket skvallrar om att den fått fungera som vändzon.
– Hittills har kommunen inte lyssnat på våra argument. Mitt förslag är att sätta upp en bom i början av Nordfeldts väg, så att obehörig trafik stängs ute. De som har kontor på samma gata måste givetvis få ta den vägen.
– Bättre belysning och sänkt hastighet skulle också behövas här.
Maria Sigurd, trafikhandläggare på kommunen, har tidigare varit ute och tittat på platsen.
– Sen kom fyra pollare upp där cykelvägen och bilvägen möts. Men det löste inga problem, säger Philip Thomasson Lerulf och tillägger:
– Det här är en politisk fråga.
Stefan Lundholm arbetar som resurs på Strängnäs Montessori och delar Philip Thomasson Lerulfs bild av situationen.
– Det är bara en tidfråga innan något händer här. Problemen har pågått länge. Att vi säger till hjälper inte. Vi har bearbetat rektorn hårt.
Rektorn i fråga heter Peter Jedar. Han hälsar:
– Det stämmer att vi haft samtal med föräldrar. Men tyvärr hjälper det inte. Det finns inget förbud mot att köra på Nordfeldts väg. Vi försöker hänvisa till omtanken. För övrigt tycker jag att det är ett bra initiativ som nu görs.
Strängnäs Montessori tänker för övrigt föregå med gott exempel genom att bygga bort en parkering för cirka 15 fordon med infart från Nordfeldts väg.
– Där kommer vi att ha en skejtpark i stället.
Tidningen har sökt teknik- och servicenämndens ordförande Sixten Skullman (M) som dock hänvisar till Anders Ekman, stadsmiljö- och servicechef.
– Den här frågan får vi titta på och bjuda in till en vända, säger han.
Anders Ekman drar sig till minnes när Finningeskolan drabbades av likvärdiga problem.
– Då satte vårt fastighetsbolag upp en spärr där så att de behöriga fick blippa sig in, jag minns dock inte vad kostnaden landade på. Men den skolan är kommunal, till skillnad från Strängnäs Montessori.
– Man kan kanske tycka att detta är en intern fråga för skolan. Samtidigt är ju gatan kommunal, så vem ska betala för en anordning ... funderar Anders Ekman.
Så vad tror du händer nu?
– Möjligen kan ämnet komma upp som diskussionspunkt på teknik- och servicenämndens sammanträde nästa vecka. Jag tar dessutom frågan med mig till vår trafikgrupp. Samtidigt behöver de som använder sig av Nordfeldts väg för att komma till sina bostäder respektive arbetsplatser involveras i dialogen.