För fem år sedan skaffade Yvonne Uddin-Galunic, 69, rinnande vatten till köket i sommarstugan i Borsökna. Hon fick en kran med tillhörande mätare som hon själv läser av en gång om året. Eftersom Yvonne endast bor i stugan några månader under sommaren och dessutom bara har en kran, har vattenkostanden inte varit särkskilt hög. Förrän nu. Enligt den senaste räkningen ska Yvonne under 2009 ha förbrukat vatten för 23 388 kronor.
– Jag ringde naturligtvis till Energi och miljö och sa att något måste ha blivit fel men fick svaret att det bara är att betala, säger Yvonne. Min första tanke var att jag måste sälja stugan för att ha råd.
Den minst sagt saftiga räkningen är kostnaden för en vattenförbrukning på 1 200 kubikmeter, alltså 1,2 miljoner liter. Det kan jämföras med tidigare år, då Yvonnes förbrukning legat runt 2–3 kubik.
Dessutom ska Yvonne, enligt fakturan, ha använt över hundra tusen liter i december 2008 - en period då hon hon inte ens bodde i stugan.
– På Energi och miljö förklarar de det med att jag glömt stänga av kranen eller att det är en läcka, säger Yvonne. De säger att vattnet har passerat mätaren och att jag ska betala.
I fredagens papperstidning skriver vi om hur Energi och Miljö har reagerat och varför de anser sig ha rätt att kräva Yvonne på den höga vattenräkningen.