Ute i svenska städer, små som stora, tillverkas numera fruktöl som är förbluffande goda och nyskapande, med alla möjliga och omöjliga smaksättningar. Fruktöl är långt ifrån det sötslibbiga som man skulle kunna föreställa sig (även om det förekommer riktiga sockerbomber också). Tvärtom är det i bästa fall en syrlig torr öl utan beska. Perfekt i ett champagneglas, som fördrink. Ingen kommer att fatta vad det är de dricker, men de flesta kommer garanterat att gilla det.
Spontanjäst
Traditionellt tillverkas ölet på en bas av lambik, spontanjäst öl med hög syra, och kommer vanligen från Belgien. På senare tid har man dock börjat experimentera även på andra håll i världen och utgår från andra ölsorter.
Tre metoder
Det finns tre metoder att tillverka fruktölet på: antingen tillsätts lambiken eller smaksättningen i efterhand, eller också blandas den jäsande lambiken med frukt eller fruktsaft, vilket får jäsningen att ta ny fart i fruktsockret. Den tredje metoden är en blandning av de båda.
De vanligaste tillsatserna och smakerna är körsbär (kriek), hallon (frambozen), persika (perzik), röda vinbär (bosbes) och svarta vinbär (zvarte bes).
De torrare fruktölen passar ypperligt till en bit syrlig hårdost, alternativt som en mystisk välkomstskål.
Mia Gahne/TT
-------------------------------------
3 tips – Fruktöl
1. Passionfeber IPA (30519), 37:90 kronor.
De skånska bryggarrebellerna Brewski har åstadkommit ett lysande exempel på den nya sortens fruktöl. Angenäm syra och frukt i kombination med IPA:ns fyllighet. Passionsfrukten bara anas i bakgrunden på ett synnerligen tilltalande vis. Måste tyvärr beställas i kolli, men det är det värt.
2. Timmermans Kriek Lambicus(1685), 18:40 kronor.
Ett mer traditionellt exempel på fruktöl. Lite sötare med mulliga körsbärstoner och lite skön bittermandelfeeling. Jag skulle gärna dricka det till en mumsig mörk chokladdessert, varför inte i kombination med körsbär?
3. Lindemans Apple(83001), 18:30 kronor.
Som en korsning av öl och cider. Spontanjäst öl som jäst en andra gång med hjälp av tillsatt äppelmust. Massor av äppelsmak och lite mysigt kryddigt. Läckert som välkomstskål.