Ansökte om ekonomiskt bistånd – köpte dator för 40 000

Oriktiga uppgifter i ansökan om ekonomiskt bistånd gör att en Eskilstunabo i 25-årsåldern döms i sex fall av bidragsbrott. Under lika många månader fick han felaktigt ut närmare 48 000 kronor – pengar som han nu ska betala tillbaka till Eskilstuna kommun.

En Eskilstunabo i 25-årsåldern döms för bidragsbrott efter att ha ansökt och fått försörjningsstöd trots att han just fått ett arv.

En Eskilstunabo i 25-årsåldern döms för bidragsbrott efter att ha ansökt och fått försörjningsstöd trots att han just fått ett arv.

Foto: Henrik Montgomery/TT

Eskilstuna kommun2022-11-30 05:56

Den 10 oktober 2020 vände sig Eskilstunabon till kommunens enhet för ekonomiskt bistånd och ansökte om försörjningsstöd. Då var saldot på mannens konto 72 kronor. Tre dagar senare fick han ett arv på drygt 101 000 kronor insatt på samma konto, något som han struntade i att berätta för sin biståndshandläggare.

Den 27 oktober samma månad erhöll han den första, av sex månatliga, utbetalningen på cirka 8 000 kronor i försörjningsstöd.

Strax efter att arvet kommit in på mannens konto tycks hans shoppinglust tänt på alla cylindrar. Likt en revanschsugen sjöman i land spenderades en ansenlig mängd av pengarna på spel och krogbesök. Dessutom passade han på att köpa sig en ny dator för cirka 40 000 kronor. Den sista december 2020 var kontot på nytt nästintill tomt.

Först i början av mars 2021 berättade mannen om arvet för sin socialsekreterare. Hade han gjort det redan i oktober året innan så skulle han inte ha varit berättigad till försörjningsstöd. Arbetsmarknads- och vuxenutbildningsnämnden anser att pengarna från arvet skulle ha använts för mannens livsföring då han inte var i behov av ekonomiskt bistånd under perioden.

Eskilstunabon polisanmäldes och döms för bidragsbrott. Han ska betala skadestånd till kommunen med 47 709 kronor. Mannen som inte är straffad tidigare ska även betala 40 dagsböter om 50 kronor.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!