God man i Eskilstuna döms att betala vite

En god man döms att betala vite för att ha uteblivit med sin årsräkning för 2018.

Om mannen inte betalar vitet eller lämnar in sin årsräkning inom fyra veckor ska han istället betala ett vite på 8000 kronor.

Om mannen inte betalar vitet eller lämnar in sin årsräkning inom fyra veckor ska han istället betala ett vite på 8000 kronor.

Foto: Arkiv

Eskilstuna kommun2020-01-07 17:00

I juni förra året beslutade överförmyndarnämnden i Eskilstuna kommun att erlägga den gode mannen med ett vite på 4000 kronor med anledning av att han inte inkommit med sin årsräkning för 2018. Detta trots skriftliga påminnelser och information om vite.

Mannen, som är i 40-årsåldern, betalade dock aldrig vitet och inte heller inkom han med någon årsräkning. Enligt svensk lag ska en god man inkomma med årsräkning före den 1 mars året efter det år man ska redovisa siffror för.

Nu dömer Eskilstuna tingsrätt mannen till att betala vitet och inkomma med årsredovisningen. Om mannen inte betalar vitet eller lämnar in sin årsräkning inom fyra veckor ska han istället betala ett vite på 8000 kronor.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!