Vid 22-tiden en vardagkväll i november i fjol ändrades plötsligt planerna för ett tjejgäng. De var då vid Tuna Park och det började bli dags att åka hem. Alkohol eller droger var inte med i bilden, dock en del frustration. Det uppstod nämligen oklarheter kring vem som skulle sova hos vem, och vem som skulle köra.
Målsägaren, även hon i tonåren, har i polisförhör berättat att hon kände sig stressad, ledsen och orolig över de ändrade planerna.
Den dömda 15-åringen uppfattade målsägaren som dryg och irriterad och när hon blev kallad horunge fick det vara nog.
"Då blev jag skitarg och det var då jag slog henne", berättade hon i förhör.
15-åringen som döms för misshandel av normalgraden erkänner att hon "boxat den andra tjejen i ansiktet minst tre gånger".
Misshandeln som inträffade inne på McDonalds och avbröts av restauranggäster innefattar även att 15-åringen dunkade målsägarens huvud i en självbetjäningsautomat.
15-åringen som erkänt brottet är ångerfull.
"Jag ångrar det, och det gör mig ledsen men jag kan inte göra något åt det nu".
15-åringen som tidigare dömts för ringa misshandel döms nu till 35 timmar ungdomstjänst. Hon ska dessutom betala skadestånd till den före detta vännen med 15 635 kronor. 15 000 avser kränkningsersättning och 675 sveda och värk. Enligt tingsrätten är flickans vårdnadshavare solidariskt betalningsansvariga.
Domstolen skriver att målsägarens ordval strax innan misshandeln kan ha upplevts som sårande. Det är dock inte någon förmildrande omständighet.