För två år sedan avslutades ett treårigt fjärrvärmearbete i Skiftinge. Förra sommaren fortsatte arbetet – då längst Sundbyvägen när en närmare 45 år gammal fjärrvärmeledning skulle bytas ut.
Arbetet återupptogs i maj i år. Sundbyvägen stängdes återigen av och trafiken leddes om stora delar av sommaren.
Förutom trafikomläggningen har arbetet inneburit flera planerade värmeavbrott i bland annat Eskilshem och Skiftingeområdet. I början av maj stängdes fjärrvärmen av för 2 000 kunder och i juli stängdes värmen av igen i samband med ett rörbyte.
Nu närmar sig projektet sitt slut, men innan arbetet är klart ska en ventil placeras på ledningen ut mot Skiftinge – en montering som kräver att fjärrvärmen stängs av. Avstängningen planeras mellan klockan sju på onsdagen den 6 september till klockan 18 samma dag och berör 3 000 kunder och Skiftinge, Ärsta, Eskilshem och Röksta.
– Vi stänger av klockan sju på morgonen och då kommer varmvattnet försvinna, men man har däremot kallvatten. Ligger man lite före i tanken kanske man duschar dagen innan. Sedan när de kommer hem från jobbet kommer de att ha varmvatten igen, sa Peter Björnehaag, byggsamordnare på Eskilstuna energi och miljö, till tidningen på tisdagen.
Han vill dock understryka att det endast är värmen och varmvattnet som försvinner. Kunderna kommer fortfarande att ha tillgång till elektricitet och kallvatten under avbrottet.
– Och det är så pass varmt ute, så ingen kommer att frysa.