80-åring dömd: Tafsade på sjuksköterska

För ett år sedan vårdades en 80-årig man på Mälarsjukhuset. Nu har han dömts för sexuellt ofredande efter att ha tafsat på en sjuksköterska som skulle vårda honom.

En man i 80-årsåldern som var inlagd på Mälarsjukhuset i Eskilstuna förra året döms för att ha ofredat en sjuksköterska sexuellt.

En man i 80-årsåldern som var inlagd på Mälarsjukhuset i Eskilstuna förra året döms för att ha ofredat en sjuksköterska sexuellt.

Foto: David Gagnert

Eskilstuna2020-09-30 16:00

Det var i september förra året som mannen som är i 80-årsåldern befann sig på Mälarsjukhuset i Eskilstuna. Det var söndag kväll och sjuksköterskan som just hade gått på sitt kvällspass fick veta att mannen hade smärtor men inte brukade berätta när han hade ont. Eftersom hon hade ansvar för honom ville hon prata med honom för utreda om han hade ont eller inte. Han ville gå till TV-rummet och eftersom han var lite ostadig tog hon "armkrok" med honom för att han inte skulle snubbla. Hon fick inget svar på sin fråga om han hade smärtor. Däremot försökte mannen krama henne. Sedan satte han sig i en soffa, hon satte sig bredvid för att fortsätta samtalet, men en bit ifrån. Han flyttade efter henne. Till slut satt sköterskan intryckt i soffan medan mannen började smeka henne och göra sexuella anspelningar samtidigt som han förklarade att han hade varit först i kön om sköterskan varit singel.

När sköterskan har vittnat har hon förklarat att hon fick en black-out och inte lyckades kasta sig upp från soffan förrän han släppt sin hand. Sköterskan fick hjälp av kolleger, en securitasvakt kom till undsättning och det blev polisanmälan och så småningom åtal.

Mannen har i förhör sagt att han inget minns och att han var påverkad av morfin.

Tingsrätten skriver i domen att mannen enligt journalerna inte fått morfin den dagen och att han var medveten om sina handlingar.

Han döms för sexuellt ofredande och 40 dagsböter om 140 kronor.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!