Testet har pågått i ett par månader där kunder hos Amazon mot en extra kostnad kan beställa varor fram till klockan 23 på kvällen och få varorna levererade nästa dag.
– Man kan säga att det är både nytt eller gammalt. Det handlar egentligen om vilken tid på dygnet man hämtar in, säger Peter Hesslin, e-handelschef på Postnord.
Han menar att merparten av e-handeln sker 17 till 22 på kvällen.
– Då har tåget redan gått. Det gäller att fiska upp det som handlas då och köra ut nästa dag. Vi vill förkorta ledtiderna och detta genom snabba leveranser.
Han berättar att man nu sorterar under dagtid i detta test, i stället för nattetid i normala fall.
– Det är ett bättre utnyttjande av nätverket. Över lag är det positivt så här långt in i testet.
Amazon i Eskilstuna är enda testkunden hos Postnord.
– Just nu testar vi med Amazon för att se att allt funkar, systemmässigt och med produktion under dagtid.
Han poängterar att de inte skräddarsyr leveranser för specifika kunder.
– Det fungerar inte när vi är dominanta inom e-handel. Vi kör mot Stockholm och levererar där i testet. Vi får ta det i etapper, allt gäller efterfrågan och hur mycket leveranser man har, menar Peter Hesslin och fortsätter:
– Vi måste börja i områden där vi får ut något av det och även kunden. Under testet är det begränsat med gods i leveranserna.
Just nu är det ett test men Postnord ska sedan erbjuda detta leveranssätt till andra som är intresserade.
Kitchentime och Sportamore är två e-handlare med lager i samma område som Amazon i Eskilstuna, kan de tas med i testet?
– Vi för ingen dialog med andra just nu. När vi expanderar ska vi erbjuda samma sak till andra kunder. Som till exempel de som ligger i Amazons område, säger Peter Hessling och tillägger:
– Men man måste komma ihåg att det är utvalda varor som finns på Amazon i Eskilstuna att beställa för snabbleverans. Merparten av deras varor kommer från utlandet.
Har ni någon sluttid på testet?
– Vi tar det successivt och ser att det fungerar, vi har inte satt något specifikt datum när det ska vara klart. Men vi tar oss dit ett steg i taget. Men så lång tid till ska det inte behöva ta, menar Peter Hessling och avslutar:
– Vi har haft testet i några månader och förfinat det under tiden. När allt fungerar bra tar vi det vidare.