Apotek slår igen: "Inte tillräckligt många kunder"

Den sista december i år blir Eskilstuna centrum av med ett av sina apotek. Det är Kronans apotek som lämnar sina lokaler på Kungsgatan 17 då kunderna har uteblivit.

"Det har inte kommit tillräckligt många kunder så vi har beslutat att lägga ned det", säger Andreas Rosenlund, informationsdirektör på Kronans apotek.

"Det har inte kommit tillräckligt många kunder så vi har beslutat att lägga ned det", säger Andreas Rosenlund, informationsdirektör på Kronans apotek.

Foto: Niklas Holm / Kronans apotek

Eskilstuna2020-11-24 15:07

I Eskilstuna centrum finns det flera apotekskedjor att välja bland när Eskilstunabor behöver läkemedel. Lloyds apotek, Apoteket Freja, Apoteket hjärtat och Kronans apotek. Men konkurrensen är för stor och till årsskiftet slår Kronans apotek på gågatan igen för gott.

– Det stämmer att apoteket ska stänga. Det har inte kommit tillräckligt många kunder så vi har beslutat att lägga ned det, säger Andreas Rosenlund, informationsdirektör på Kronans apotek.

Apotekskedjan lämnar centrum men har fortfarande två butiker kvar i Eskilstuna efter stängningen.

– Kronans apotek har ju andra apotek i Eskilstuna, Sveaplan och Tuna park, och vi har även en bra e-handel. Så kunder som vill handla hos oss har alternativ, menar Andreas Rosenlund.

För att Kronans apotek bättre ska klara de utmaningar som accelererats av corona-pandemin behöver ett antal förmågor och arbetssätt utvecklas. Apotekskedjan genomför även en organisationsjustering för att öka fokus på digitalutveckling, få mer tvärfunktionellt arbetssätt och en högre förändringstakt.

undefined
Anders Torell, vd Kronans apotek.

– Vi behöver vara snabbare, ge kunderna ett samlat erbjudande digitalt och fysiskt, vi behöver bli ännu mer datadrivna i vårt arbetssätt och ta en tydligare position på marknaden. Allt detta gör vi redan, men för att få mer kraft, bli än snabbare och fullt ut kunna dra fördelar av den digitala utvecklingen behöver organisation och arbetssätt justeras, säger Kronans apoteks vd Anders Torell.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!