Avslag för synskadad småbarnsmamma

En synskadad ensamstående kvinna får avslag i Högsta förvaltningsdomstolen på sin begäran om mer omfattande hjälp för sig och sin treårige son. Därmed rivs domarna från lägre instanser upp.

Eskilstuna2011-06-07 13:27

Striden har stått om graden av hjälpbehov hos kvinnan, och kring frågan om sonens behov ska bedömas tillsammans med hennes.

Den synskadade 35-åringen har i dag hjälp via kommunens socialtjänst, men anser att sonen mår dåligt av att det kommer och går så många olika personer i hemmet.

Hon anser också att hon har ett större stödbehov och borde omfattas av LSS, lagen om stöd och service till funktionshindrade, vilket skulle ge mer omfattande hjälp.

Domstolens motivering till avslaget är att kvinnan anses få tillräcklig hjälp via socialtjänsten. Och att lagen inte är menad att ta med andra personers (sonens) behov då en individs egna behov bedöms.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om