Strax innan halv fem på torsdagseftermiddagen fick räddningstjänsten ett larm om en brand ute i naturen. Röken kom från ett område vid en liten bro över ån i närheten av Kungsgatan och Folkestaleden.
– Det är lite bökigt att komma fram, vi håller på att flytta lite bilar just nu, men vi kommer att släcka det här i närtid, säger Roger Herstedt som är inre befäl vid Räddsam Mälardalen, när tidningen pratade med honom några minuter efter larmet.
Herstedt tror att det rör sig om en eldning som startat i någon form av läger.
– Det är en ganska kraftig rökutveckling från ett ställe som inte är så vanligt att campa på, säger han.
Väl framme kunde dock räddningstjänsten blåsa faran över.
– Det hade nästan självslocknat när vi kom fram. Det var ungefär tio kvadratmeter gräs i närheten av ett läger som hade brunnit. Det var ingen större dramatik, säger Joakim Lundholm, inre befäl på Räddsam Mälardalen.