CH Industry prisas för socialt ansvarsfull rekrytering

CH Industry med vd Daniel Serrander får Eskilstuna-Kurirens Affärslivspris. – Det känns jättebra, säger Daniel Serrander.

Daniel Serrander, vd CH Industry, tog emot Affärslivspriset vid näringslivseventet EN22 på torsdagen.

Daniel Serrander, vd CH Industry, tog emot Affärslivspriset vid näringslivseventet EN22 på torsdagen.

Foto: Joachim Sorbe

Eskilstuna2022-04-21 15:00

CH Industry får priset för att företaget rekryterar personal på ett socialt och ekonomiskt hållbart sätt. 

– Det är ett kvitto på att vi jobbar på rätt sätt, säger vd Daniel Serrander, som tog emot priset på torsdagen vid näringslivseventet EN22. 

Eskilstuna-Kuriren delar ut Affärslivspriset för att uppmärksamma företag som gör goda insatser för Eskilstunas näringsliv. Juryn består av Eskilstuna-Kurirens chefredaktör Eva Burman, Sörmlands Medias vd Jenny Hoflund, försäljningschef Anders Boberg, säljchef Mikael Carnbrand och Affärslivs redaktör Joachim Sorbe.

CH Industry AB i Vilsta industriområde sysslar med legometallproduktion och tillverkning av ståldörrar. Företaget har på några år vuxit från cirka 30 anställda till nästan 65. CH Industry har löst en stor del av sitt rekryteringsbehov genom att satsa på praktik och att anställa och lära upp personer som står en bit från arbetsmarknaden. 

undefined
Anders Boberg, försäljningschef Sörmlands Media, Daniel Serrander, vd CH Industry och Micael Carnbrand, säljchef Eskilstuna-Kuriren.

Enligt motiveringen till Affärslivspriset har CH Industrys befintliga personal "blivit engagerad i att hjälpa nya medarbetare att komma in i sina nya roller. Därigenom bidrar de både till det egna företagets lönsamhet och till att arbetslösheten i utsatta grupper i Eskilstuna minskar."

Idag har cirka 30 procent av de anställda på CH Industry utländsk bakgrund och cirka 10 procent någon sorts funktionsnedsättning.

– Jag är så jävla stolt över min personal som har varit så delaktig, säger Daniel Serrander.

Ur motiveringen:

CH Industry har satsat mycket på praktik och på att anställa och lära upp personer som står en bit från arbetsmarknaden, till exempel nyanlända, personer med funktionsnedsättning och äldre människor. Den befintliga personalen har blivit engagerad i att hjälpa nya medarbetare att komma in i sina nya roller. Därigenom bidrar de både till det egna företagets lönsamhet och till att arbetslösheten i utsatta grupper i Eskilstuna minskar. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!