Prisrusningen inför Mello – över 100 procents ökning

Upp till 131 procent mer – så mycket kan den som tänkt att ta in på hotell under Melodifestivalens deltävling i Eskilstuna tvingas betala jämfört med andra helger i februari. "Efterfrågan styr vårt pris", säger Annica Åkerblad, hotelldirektör på Elite Stadshotellet.

Att Melodifestivalen kommer till Eskilstuna helgen vecka åtta märks inte minst på hotellpriserna.

Att Melodifestivalen kommer till Eskilstuna helgen vecka åtta märks inte minst på hotellpriserna.

Foto: Henrik Montgomery/TT

Eskilstuna2024-02-03 10:04

Hotellen i Eskilstuna har varit en snackis sedan september förra året då stod klart att Melodifestivalens fjärde deltävling 2024 ska arrangeras i staden mellan 23 och 24 februari. 

Redan då fanns det en oro att hotellrummen i Eskilstuna inte skulle räcka till alla tillresta Mello-fantaster.

– Det kan vara så att man kan få bo i Västerås. När vi har stora evenemang brukar inte våra hotell räcka till, sa hotellägaren och näringslivsprofilen Göran Pettersson till tidningen då.

I början av november – när biljetterna till evenemanget släpptes, var det flera hotell som vittnade om en rusning till hotellrummen och att de trodde på fullbeläggning till Mello-helgen. Någon månad senare gick även Destination Eskilstuna ut och uppmanade Eskilstunaborna att hyra ut sina hem i brist på hotellrum.

Men någon jättebrist verkar dock inte råda. 

Av de tio hotell i Eskilstuna kommun som tidningen kollat upp har sex utav dem fortfarande lediga rum för två från lördagen den 24 till söndagen den 25 februari.

Dock finns det en hake – den som är sugen på att norpa ett hotellrum kan få vara beredd på att punga ut några tusenlappar. 

Om man jämför med andra helger i februari ökar nämligen priset på nästintill samtliga hotell rejält.

undefined
Elite Stadshotellet är det hotell där priset har ökat mest. Här får man betala 131 procent mer om man vill ha ett rum under Mello-helgen jämfört med helgen innan.

Allra högst ökning hittar vi hos Elite stadshotellet. Där kostar en natt för två personer i ett dubbelrum 1 033 kronor, den 17 till 18 februari, alltså helgen före Melodifestivalen.

Helgen för evenemanget kostar dock en natt i samma hotellrum 2 384 kronor – vilket är 131 procent högre pris jämfört föregående helg.

Enligt Annica Åkerblad, hotelldirektör på Elite stadshotellet, beror det ökade priset på att fler förväntas vara intresserade av att bo på hotell just när Mello är i stan.

– Vi jobbar kontinuerligt så att efterfrågan styr vårt pris. Det gör man på exempelvis charter eller annat liknade. Så jobbar vi inom hotellbranschen också, säger hon.

undefined
Ett rum för två kostar normalt 897 kronor per natt en helg i februari på First hotel city. Men under Mellohelgen kostar samma rum 2019 kronor.

Tittar man på andra hotell så finns det hotell som inte höjt sitt pris. Vad tänker du om det?

– Jag kan inte svara på hur andra hotell väljer att göra. Men vi jobbar kontinuerligt varje dag med vår prisoptimering.

Även om alla hotellrum inte är slutsålda ännu tror hon inte att det kommer vara något problem att få dem uppbokade till evenemangshelgen.

– Jag tror de kommer säljas när vi närmar oss, säger Annica Åkerblad.

undefined
Annica Åkerblad, hotelldirektör Elite stadshotellet, tror att samtliga rum kommer att vara fullbokade till Mello-helgen.

Näst högst ökning hittar vi hos First hotell city. Här är standardpriset på ett hotellrum för två personer lördag till söndag i februari och mars 897 kronor – men under Mello-helgen har priset tagit ett skutt och samma hotellrum kostar 2019 kronor.

undefined
På Hotell Tuna park kostar ett dubbelrum normalt 986kronor per natt en helg i februari men ska man checka in lördagen den 24 februari kostar rummet 1695 kronor.

På Hotell Tuna park har priset på dubbelrum också ökat – från 986 kronor per natt till 1 695 kronor. Lika så på Best Western Plaza hotel, där ett rum går från att kosta 1 515 kronor helgen före evenemanget till 2 275 kronor.

undefined
På Best Western Plaza hotel kostar 2275 kronor under Melodifestival-helgen – vilket är drygt 50 procent mer än vad det kostar helgen före.

Men det är inte alla hotell som ökat sina priser markant. 

undefined
Tre systrar i Hållsta har valt att inte höja priset på sina hotellrum under Melodifestival-helgen.

På Hotell Tre systrar i Hållsta kostar ett dubbelrum 550 kronor per natt en vanlig helg i februari, men under Mello kostar rummet i stället 650 kronor. 
 

undefined
"Vi har inte gjort så som många andra gör och tar hudlösa priser utan vi har bara höjt litegrann för att kunna hålla städet igång och lite så", säger Annika Eriksson, ägare av hotell Tre systrar i Hållsta.

Ägaren Annika Eriksson berättar att det är ett medvetet val att endast höja priset lite.

– Eftersom efterfrågan har varit så stor har vi gjort en liten ökning. Vi kommer exempelvis göra en lite bättre frukost och lite så där, säger hon och fortsätter:

– Vi skulle kunna tjäna en jävla massa på att ta högre priser, men vi funkar inte så. Hade det varit andra tider, då kanske vi hade sett på det på ett annat sätt. Men hushållen har det tufft som det är och då tycker inte jag att man ska mjölka i onödan. Att gå på Mello kostar det också.

Sundbyholms slottshotell har däremot inte höjt alls. Tidningen har tittat på ett dubbelrum med helgpaket för två med frukost och två-rättersmiddag som kostar 3490 kronor – samma pris oavsett Mello-helg eller inte. Anledningen är att de inte förväntar sig den typen av gäster.

– De som kommer till oss gör det för att äta och dricka gott och kanske lösa en lite mordgåta. Ska man på evenemang i stan vill man oftast också bo i stan. Det är först när hotellen inne i stan är fullbokade som det kan spilla över på oss, säger Christin Widerberg som driver Sundbyholms slott tillsammans med sin man Eric Johansson.

Det låter inte som att du tror att det kommer spilla över den här gången?

– Nej, det tror jag inte, det är mest Eskilstunabor som går på Melodifestivalen här, säger hon.

Hotell 24-25 februari

Eskilstuna-Kuriren har undersökt möjligheten att boka hotellrum på tio olika hotell i Eskilstuna under Melodifestivalen. På samtliga hotell har vi tittat på dubbelrum för två. Sex av tio hotell hade fortfarande tillgängliga hotellrum, men priset skiljer sig jämfört med andra helger i februari. Prisjämförelse inom parentes. Undersökningen genomfördes mellan den 31 januari och 2 februari.

Elite Stadshotellet: 2 384 kronor/natt, inkl. frukost (1 033 kronor, 17-18 februari. Ökning: 131 procent)

First hotell city: 2 019 kronor/natt, inkl. frukost (897 kronor, 10-11 februari. Ökning: 125 procent)

Hotell Tuna park: 1 695 kronor/natt, inkl. frukost (986 kronor, 17-18 februari. Ökning: 72 procent)

Best Western Plaza: 2 275 kronor/natt, inkl. frukost (1 695 kronor, 17-18 februari. Ökning: 51 procent)

Hotell Tre systrar: 650 kronor/natt, inkl. frukost (550 kronor, 17-18 februari. Ökning: 18 procent)

Sundbyholms slottshotell: 3490 kronor/natt, inkl. frukost och två-rättersmiddag. (3 490 kronor, 17-18 februari. Ingen ökning)

Clarion collection hotel Bolinder Munktell: Inga tillgängliga rum

Comfort hotel Eskilstuna: Inga tillgängliga rum

Hotell Eskilstuna: Inga tillgängliga rum

Vilsta Sporthotell by Best Western: Inga tillgängliga rum

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!