När bokningen för 50-59 åringar i Eskilstuna och Strängnäs öppnade den 11 maj hann några hundra personer boka en tid hos privata Vaccina innan systemet kraschade av överbelastning. Sedan dess har Region Sörmland valt att ta över vaccinationen av fas 4 i de två kommunerna under vecka 20 och 21. I Eskilstuna bröts avtalet med Vaccina helt.
Vaccina har också skickat sms till alla berörda om att platsen blir en annan. I stället för centralt belägna lokaler i Eskilstuna och Strängnäs gäller regionens vaccinationsmottagningar på Parken Zoo och Campus.
På torsdagen kom adresserade massutskick från regionen till alla födda 1971 och tidigare, med erbjudande om vaccination i de nio kommunerna. Platser i Eskilstuna och Strängnäs: Vaccinas lokaler.
Och för dem som bokat en tid via Vaccina till fredagen kom samtidigt ett påminnelse-sms från bokningssystemet, med ett välkomnande till Kungsgatan 29 respektive Seminarievägen 10.
Regionens vaccinationsansvarige Magnus Johansson beklagar dubbla budskap.
– Tyvärr är breven tryckta innan vi visste att vi fick ta tillbaka ansvaret för vaccinationerna. Att Vaccina nu också går ut med felaktig information visste jag inte, jag ska ringa dem direkt.
Om folk nu går fel och kommer försent?
– Då löser vi det när de kommer. Det är antalet doser per dag som är det viktiga, inte exakta tider även om det underlättar om alla kommer när de ska. Som jag uppfattat det ska det finnas en hänvisning vid Vaccinas lokaler.
Senare under torsdagen skickade Vaccina ut sms med en ursäkt för förvirringen.