Eskilstuna flyttar nyårsfirandet – och slutar med fyrverkerier

Nästa nyårsafton blir inte som något tidigare i Eskilstuna.
Glöm fyrverkerier och samling runt Strömsholmen.
Nu flyttar firandet in på Fristadstorget.

Lasershow på Fristadstorget – det väntar när Eskilstuna firar nyår nästa gång.

Lasershow på Fristadstorget – det väntar när Eskilstuna firar nyår nästa gång.

Foto: Destination Eskilstuna

Eskilstuna2025-04-23 09:18

I år tar Destination Eskilstuna över ansvaret för nyårsfirandet, från kommunledningskontoret.

Den nya arrangören passar på att göra en rad ändringar. Den första: Fyrverkerierna på Strömsholmen går i graven.

De ersätts i stället av en lasershow – på Fristadstorget.

Eller, inte en lasershow, utan två.

Den visas nämligen vid två tillfällen. Vid tolvslaget förstås, men också som matinéföreställning tidigare på kvällen – för alla som inte orkar vara vakna till midnatt.

undefined
Felix Back, Destination Eskilstuna

– Vi har ett jättefint stadshus som kommer att fungera som ”filmduk” för föreställningen. Det kommer inte bara att vara laserstrålar som blinkar, utan vi skapar en historia, en berättelse i bilder. Det kan vara historiska händelser eller sådant som hänt i Eskilstuna under året, säger Felix Back, projektledare för evenemang på Destination Eskilstuna. 

Eskilstuna har varit en av väldigt få kommuner i Sverige som fortfarande haft ett kommunalt fyrverkeri på nyår. Nu försvinner det alltså. 

– Fyrverkeriet har varit jätteuppskattat av många, men också inte uppskattat av många. När uppdraget för firandet kom till oss såg vi det som ett gyllene tillfälle att testa något nytt, i stället för att fortsätta trampa längs samma stig, säger Felix Back.

undefined
Nyårsfirandet i Eskilstuna görs om.
undefined
Inget mer fyrverkeri på Strömsholmen. Nu blir det laser i stället.

Lasershowen kommer delvis att tonsättas av lokal musik. Därför utlyser man en musiktävling där lokala musiker och kompositörer uppmanas att skicka in sina nyskrivna bidrag. En jury utser vinnaren, som avslöjas i höst. Prissumman ligger på 10 000 kronor.

– Det kan vara pop eller klassiskt, med eller utan sång. Tanken är att testa detta och se hur det mottas. Vi har ju jäkligt många duktiga musiker i Eskilstuna, det kanske inte alla vet om, säger Felix Back.

Kostnaden för kalaset kommer att landa på samma summa som tidigare för kommunens del. Utöver det uppmanar Destination Eskilstuna näringslivet att bidra på olika sätt.

– Vi har hög ambitionsnivå och vi kommer att behöva partnerskap, därför sträcker vi ut en hand till företagare och näringsliv. Vi tar gärna en diskussion med alla, oavsett deras förutsättningar. Alla är ju inte Volvo.

Så om ni inte får stöd av näringslivet kanske ni måste tänka om gällande upplägget?

– Absolut. Vi har ju de pengarna vi har.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!