Eskilstunabo försökte pressa kvinna på lösensumma

En Eskilstunabo har dömts för försök till utpressning i samband med att en kvinna krävts på pengar efter en kidnappning.

En Eskilstunabo har dömts för försök till utpressning. Bilden är ett kollage.

En Eskilstunabo har dömts för försök till utpressning. Bilden är ett kollage.

Foto: Peter Larsson

Eskilstuna2023-05-09 20:55

Den 34-årige mannen åtalades efter att ha blivit föremål för en utredning hos riksenheten mot internationell och organiserad brottslighet vid nationella åklagaravdelningen i Stockholm.

Rättegången hölls i Eskilstuna tingsrätt.

Det var i oktober 2021 som en kvinna hemmahörande i Stockholmsområdet berättade för polisen att en anhörig till henne, en flicka bosatt i Nordafrika, blivit kidnappad i Sudan. De okända kidnapparna ska ha ringt kvinnan och krävt 7 000 amerikanska dollar för att släppa flickan.

Då kvinnan meddelat att hon var villig att betala gav kidnapparna henne telefonnumret till den nu dömde Eskilstunabon som skulle ta emot summan. Pengarna, sammanlagt 66 500 svenska kronor, skulle sättas in på två av Eskilstunabons bankkonton.

Pengarna sattes dock aldrig in. Enligt Eskilstuna tingsrätt är det emellertid klarlagt att Eskilstunabon var invigd i brottsplanen även om brottet ej fullbordats. Rätten anser också att hans förklaringar är såväl vaga som motsägelsefulla och "inte bör tillmätas någon nämndvärd betydelse".

Eskilstunabon medger att han instruerat kvinnan att sätta in pengar men förnekar ansvar för utpressningsförsök då han inte känt till någon brottsplan.

Mannen, som inte figurerar i belastningsregistret sedan tidigare, döms nu till villkorlig dom och 180 dagsböter motsvarande 19 800 kronor. Han ska även betala 10 000 kronor i skadestånd till den utsatta Stockholmskvinnan.

Den kidnappade flickan ska ha släppts ungefär en månad efter att hon förts bort sedan en annan person betalat lösensumman.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!