Eskilstunaföretag hjälper Ernst i TV4

Ernst Kirchsteiger tar hjälp av Eskilstunaföretaget Front när han ska renovera en herrgård.

Eskilstuna2016-07-14 16:00

På torsdagskvällen är det premiär för årets Sommar med Ernst i TV4.

– TV4 och produktionsbolaget som styr Ernstgrejen hörde av sig till oss på Front och bad om hjälp att renovera en fastighet i Kristinehamn. Skön känsla, känner vi, vi hjälpte Ernst och gänget att renovera flygeln i Kristinehamn, berättar Patrik Ringström från Front som ger Ernst goda råd i programmet.

Front AB har under ett antal år varit delaktig i Ernst program och hjälpt produktionsbolaget med lösningar kring fasadfrågor.

– Vi är naturligtvis stolta över det förtroende vi får år efter år men förstår naturligtvis den kommersiella kopplingen, säger Fronts ägare Niklas Karlsson.

Front är ett familjeägt fasadbolag som är verksamt främst inom Mälardalsområdet. Bolaget driver även SmartFront. Front har säte i Eskilstuna och en filial i Stockholm. Bolaget omsätter cirka 135 miljoner kronor och sysselsätter 75 personer.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om