95-årig kvinna utsatt för bedrägeri av falsk bankman

På tisdagskvällen larmades polisen till Årby i Eskilstuna efter att en äldre kvinna blivit lurad att lämna ut sitt bankkort och sin kod till en man som sa att han kom från en bank. "Kvinnan var väldigt snabb med att spärra sitt kort och hon tyck inte ha blivit av med några pengar", säger polisens presstalesperson Björn Öberg.

På tisdagenskvällen genomförde en man som utgav sig att komma från en bank för ett bedrägeri mot 95-årig Eskilstunakvinna

På tisdagenskvällen genomförde en man som utgav sig att komma från en bank för ett bedrägeri mot 95-årig Eskilstunakvinna

Foto: TT

Eskilstuna2021-06-15 21:08

Det var strax före klockan 17 på tisdagen som polisen fick larmet om bedrägeriet mot en kvinna i 95-årsåldern. Den misstänkte mannen hade först ringt på hos en granne med samma efternamn, men sagt att han hade gått fel.

– Grannen kontrollerade sedan om mannen hade fortsatt till den äldre damen, och när grannen ringde på dörren så sprang den misstänkte mannen sin väg, säger Björn Öberg.

Innan dess hade dock bedragaren lyckats förmå kvinnan att lämna ifrån sig både sitt bankkort med tillhörande kod.

– Kvinnan lyckades spärra bankkortet innan några pengar hade försvunnit.

För polisen är det aktuella tillvägagångssättet inte helt ovanligt.

– Nej, tyvärr. Bedragare använder olika metoder och kan utge sig för att vara från polisen, en bank, ett telefoniföretag eller något helt annat. Målet är att komma över bankkort och kod eller att förmå den drabbade, ofta en äldre person, att logga in på sin bankdosa eller sitt bank-id.

Björn Öberg ger flera råd till den som hyser minsta misstanke om att de har med en bedragare att göra.

– Man ska aldrig lämna ut sina personliga bankuppgifter eller logga in på sin bank på någon annans uppmaning. Avsluta samtalet, släpp inte in en okänd person innanför dörren som inte kan legitimera sig och ring polisen på 114 14, eller på 112 om bedrägeriet precis har skett.

Polisen har i nuläget ingen misstänkt för det aktuella bedrägeriet.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!