En gång i månaden anordnar Friskis och svettis miniröris för de minsta barnen. På tisdagen hade dock den vanliga barngympan växt till ett Mega-miniröris.
– Det handlar om att bygga upp en bra grund från början, då är det större chans att de fortsätter att röra på sig även när de bli äldre, säger Marielle Gröndahl.
– Det är jätteviktigt med rörelseglädje hos barn, säger Hanna Jokela.
Båda är barnledare på Friskis och svettis i Eskilstuna. På tisdagen höll de en jättegympa för förskolebarnen i Eskilstuna ute på Djurgården.
– Miniröris är som vuxengympa förklätt till lek, säger Marielle Gröndahl.
För trots att både mag- och benövningar fanns med var det nog ingenting som barnen lade märke till. Här var det snarare spindelgång, rumpstuds och tuffande tåg som gällde.
Arrangemanget var också ett sätt att marknadsföra Friskis och svettis satsning "Alla barnen" och den barndag som anordnas den 20 september.
– Då kommer vi köra familjepass och hela dagen kommer barnen stå i centrum, säger Marielle Gröndahl.