Festligt firande bland Sverigefinnarna

Finska föreningens lokal på Lagerkvistgatan var proppfull med festsugna när Sverigefinnarnas dag firades under onsdagen.

Finskt firande_AN_1.jpg

Finskt firande_AN_1.jpg

Foto:

Eskilstuna2016-02-24 18:01

Medelåldern bland deltagarna var tämligen hög under festdagen men stämningen var på topp. Inte undra på, det var ett digert och populärt program som bjöds. Förutom kaffe och en tre meter lång rulltårta visade föreningens tangoteam upp sig och sen blev det karaoke för de sångsugna.

Finska föreningen i Eskilstuna har cirka 250 medlemmar men många av de aktiviteter och evenemang man ordnar lockar dubbelt så många.

– Alla är varmt välkomna, inte bara medlemmar, säger Olavi Antila, föreningens ordförande.

Han är mäkta stolt över allt de gör såsom tangokurser, hantverksgrupper och olika kulturprogram. Men föreningens kanske viktigaste fråga är att värna om de äldres rättigheter i samhället.

– Vi för en dialog med kommunens tjänstemän och politiker, och de har varit lyhörda, säger Olavi Antila.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om