Fjärrvärmestopp – 5 000 blir utan värme och varmvatten

Eskilstuna Energi och miljö, EEM, planerar för två driftstopp i fjärrvärmen de kommande veckorna. Värme och varmvatten försvinner då för abonnenter i Skiftinge.

Fjärrvärmen stängs av i Skiftinge. Första gången drabbas 2000 abonnenter i det svarta området och andra gången 5000 abonnenter i det röda området.

Fjärrvärmen stängs av i Skiftinge. Första gången drabbas 2000 abonnenter i det svarta området och andra gången 5000 abonnenter i det röda området.

Foto: Roger Culmsee / Google maps

Eskilstuna2020-09-14 14:15

EEM förbättrar fjärrvärmenätet i Skiftinge och byter ut gamla rör till nya. Arbetet har pågått sedan början av året men det är först nu när de nya rören ska kopplas på som Skiftinge drabbas märkbart.

– För att koppla in de nya fjärrvärmerören behöver vi tyvärr stänga av värmen och varmvattnet, i två omgångar. Det innebär att berörda fastigheter blir utan värme och varmvatten under arbetet med att koppla in de nya rören. Kallvattnet påverkas inte, säger Nicklas Hansson, tillförordnad distributionschef på EEM.

Det första driftavbrottet inträffar i delar av Skiftinge den 16 september klockan 20.00 till den 17 september klockan 06.00. Det andra driftstoppet, som drabbar den större delen av Skiftinge, sker helgen den 25 september från klockan 23.00 till den 27 september klockan 18.00.

– Alla berörda fastigheter har fått information från oss, i form av informationsblad i brevlådorna eller genom direktkontakt. Vi förstår att många kunder kan uppleva driftavbrotten besvärliga och ber om överseende, säger Nicklas Hansson och fortsätter:

– Vid det första avbrottet drabbas cirka 2 000 abonnenter och den andra gången runt 5 000.

En del oförutsedda hinder, som upptäckt av berggrund vid grävning, har gjort att arbetet dragit ut på tiden. Inkopplingen av de nya rören måste göras innan vintern anländer.

–Vi vill få till det här innan kölden kommer så att de boende har värme och varmvatten då, avslutar Nicklas Hansson.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!