Flicka i 10-årsåldern påkörd av bilist

Vid lunchtid på lördagen kontaktades polis och ambulans efter att en flicka i 10-årsåldern blivit påkörd av en bil.

En flicka i 10-årsåldern blev på lördagseftermiddagen påkörd av en bil.

En flicka i 10-årsåldern blev på lördagseftermiddagen påkörd av en bil.

Foto: Yvonne Åsell

Eskilstuna2020-08-22 13:58

Runt halv ett-tiden på lördagen kallades polis och ambulans till korsningen mellan Måstavägen och Torshällavägen, med anledning av en trafikolycka. En bilförare, som enligt uppgift är en man i 60-årsåldern, ska ha kört på en flicka i 10-årsåldern.

Flickan fördes till sjukhus med ambulans och skadeläget är ännu oklart, men enligt uppgift ska hon initialt ha varit vaken och talbar. 

Vid 13.17 var polisen klara och kunde lämna olycksplatsen och trafiken kunde återgå till det normala. Polisen skulle då åka till Mälarsjukhuset, dit flickan har förts, för en uppdatering av situationen. 

Bilföraren är misstänkt för att inte ha iakttagit väjningsplikten och för vållande till kroppsskada.

Enligt senare uppgifter till polisen ska flickan ha varit chockad, fått skrapsår och haft smärta i ett av benen, men inte fått livshotande skador. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!