Föreslagen flytt av särskolan oroar

Inför höstterminen 2012 väntar en stor flyttkarusell på Eskilstunas skolor.
Särskolan Pilen kan behöva säga tack och adjö till Djurgårdsskolan och i stället flytta till Skiftingehus.
- De här eleverna är de som har svårast för förändringar. Ändå väljer man att flytta på just dem, säger Maria Ohlsson, klasslärare.

Eskilstuna2011-03-24 06:30

Landsortsskolan i Näshulta tvingas stänga och högstadieeleverna på Odlarskolan flytta till Djurgårdsskolan.

Det blir följderna om politikerna beslutar enligt förslaget i lokalutredningens förslag. Men konsekvenserna kan bli större än så.

Särskolan på Djurgårdskolan med 36 elever föreslås lämna sina lokaler för att flytta till Skiftingehus. Ett inarbetat samarbete med den vanliga grundskolan riskerar att gå förlorat, befarar personalen på skolan.

- Det är inte eleverna man har haft i åtanke, det är ekonomin, säger Maria Ohlsson.

Personalen på Pilen ställer sig frågande till att flytta verksamheten till Skiftinge, då särskolan på Skiftingehus så sent som 2008 flyttades till Årbyskolan.

- Vad som gör att lokalerna nu är tillräckligt bra vet vi inte, säger Jeanette Karlsson, fritidspedagog.

I dagens Eskilstuna-Kuriren besvarar grundskolechefen Tony Lööw kritiken.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om