När det första halvåret summerats visar det sig att låsjätten Assa Abloy ökade både omsättningen och vinsten jämfört med samma period förra året.
Vinsten före skatt landade på 3 365 miljoner kronor, jämfört med första halvåret i fjol då vinsten låg på 3 182 miljoner kronor.
Ingen jätteökning, men något mer än vad analytiker förutspått, enligt en sammanställning från Reuters.
Ökningen förklaras främst av att det har gått bättre i Nordamerika och Asien. I Europa är det fortsatt tufft överlag, men Assa AB i Eskilstuna har sett en svag tillväxt.
– Övergripande ser det fortsatt bra ut för Assa AB. Vi bidrar på ett positivt sätt till Assa Abloy-koncernen, säger vd:n Urban Doverholt.
Han vill inte ge någon prognos över hur det kommer att gå under resten av året. Men han kan konstatera att både försäljningen av elektromekaniska lås och nya produkter fortsätter att öka.
– 32 procent av det vi sålde sista kvartalet var produkter som utvecklats under de senaste tre åren, säger Urban Doverholt.