Dyrt misstag för kund som tankade med hål i tanken

Det tog ovanligt lång tid att fylla tanken för en bilist i slutet av februari. Cirka 50 liter bensin hamnade i en spillbrunn, i stället för i tanken.

Bensin för cirka tusen kronor passerade bensintanken innan den samlades upp i en spillbrunn. Bilden är tagen i ett sammanhang.

Bensin för cirka tusen kronor passerade bensintanken innan den samlades upp i en spillbrunn. Bilden är tagen i ett sammanhang.

Foto: TT

Eskilstuna2022-03-10 04:45

I tider när bensin- och dieselpriserna slår nya rekord från dag till dag har många bilister börjat begränsa sin körning. Ett annat spartips är att försäkra sig om att bilens bensintank är hel innan man börjar tanka.

En morgon i slutet av februari befann sig en kund vid Qstars obemannade bensinstation i Hållsta för att fylla tanken med 95 oktanig bensin. Efter att ha fyllt bilen med cirka 50 liter, vilket borde ha inneburit full tank, upptäckte kunden att bensinen hamnat på avvägar. Via ett hål i tanken försvann bensin för nästan tusen kronor rakt ner i anläggningens spillbrunn.

Kunden larmade räddningstjänsten som bara kunde konstatera att det förspillda drivmedlet fångats upp som det är tänkt. Qstar fick dock beställa en spolning av anläggningens spillbrunnar och byte av oljeavskiljare.

Miljökontoret i Eskilstuna kommun har mottagit en miljöskaderapport från bensinbolaget med anledning av incidenten. Några skador på miljön bedöms dock inte utsläppet i Hållsta ha medfört.

Hur kunden och kundens bil tog sig från bensinstationen förtäljer inte historien.

Bilisten kan möjligen glädja sig åt att det kunde ha varit värre. Om fadäsen inträffat den här veckan, när priset på 95-oktanig bensin med råge passerat 23-kronorsgränsen, hade misstaget kostat nästan 200 kronor mer. Den 28 februari låg literpriset ännu några ören under 20 kronor.

Eskilstuna-Kuriren har sökt Qstar för en kommentar.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!