Halverat antal konkurser i maj jämfört med maj i fjol

I maj ansökte åtta företag om konkurs i Eskilstuna, det är en halvering mot i fjol då hela 16 företag i Eskilstuna fick kasta in handduken. Men framöver kommer vi förmodligen få se konkurserna rusa då den uppskjutna skatten skall betalas tillbaka.

Färre konkurser i Eskilstuna under maj 2021 jämfört med maj 2020. Fram till och med maj i år är antalet konkurser i Eskilstuna ungefär lika många som under samma period i fjol. Gustaf Pontén, konkursförvaltare.

Färre konkurser i Eskilstuna under maj 2021 jämfört med maj 2020. Fram till och med maj i år är antalet konkurser i Eskilstuna ungefär lika många som under samma period i fjol. Gustaf Pontén, konkursförvaltare.

Foto: Niklas Holm / Kreditrapporten

Eskilstuna2021-06-01 15:39

Tidningen Kreditrapporten listar alla svenska konkurser och redovisar att i fjol gick 16 företag i konkurs i Eskilstuna, i maj i år var antalet åtta.

– Det stämmer att konkurserna är färre till antalet än i fjol och dessutom färre än ett normalt år, säger Gustaf Pontén, konkursförvaltare på Advokatgruppen, och fortsätter:

– Till och med inom hotell- och restaurangbranschen och den övriga besöksnäringen har antalet konkurser och företagsrekonstruktioner varit få, vilket kan synas märkligt med tanke på att hotellen och restaurangerna har haft så få gäster under restriktionerna.

undefined
Gustaf Pontén, konkursförvaltare och advokat på Advokatgruppen.

Statliga stöd under pandemin är en av anledningarna till att färre företag har gått i konkurs.

– Förklaringen står till stor del att finna i de omfattande statliga stöden under Covid-19, möjligheterna till uppskov med skatteinbetalningarna samt den låga låneräntan. Givetvis finns det också företag som har varit skickliga genom att snabbt ställa om. Min uppfattning är dock att det faktiskt finns företag som, tack vare stödpaketen, har klarat sig bättre under Covid-19 än vad de annars hade gjort, menar Gustaf Pontén och avslutar:

– En god gissning är att de företagen kommer att få det svårt när stöden fasas ut och den uppskjutna skatten skall betalas. Sedan skall det som sagt hållas i minnet att det stora flertalet företag är ekonomiskt stabila och går bra.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!