Spökrestauranger blir allt vanligare

På leveransappen Foodora finns flera olika restauranger listade i Eskilstuna. Många är välbekanta, men inte alla. Elva av de som finns på listan är så kallade spökrestauranger.

Aydin Cetin driver Nya Årby pizzeria.

Aydin Cetin driver Nya Årby pizzeria.

Foto: Joakim Serrander

Eskilstuna2023-06-19 06:58

Spökrestauranger, virtuella restauranger eller spök-kök. Det är begrepp som blivit allt vanligare. Fenomenet innebär att man beställer hem sin mat från en restaurang som inte går att besöka. Istället har befintliga restauranger tagit in ett färdigt koncept vid sidan av restaurangens vanliga meny. Sedan tillagar restaurangens personal maten för leverans.

I Eskilstuna finns flera olika spökrestauranger. Bland annat 4 Grabs med fokus på hamburgare, Tacotarian by Santa Maria med fokus på tacos samt Smäsh by Eatable med fokus på hamburgare.

– Det är för att öka det lokala restaurangutbudet och för att hjälpa restaurangerna att öka deras försäljning, säger Gabriel Niemi, partneransvarig på Eatable.

Konceptet går ut på avhämtning eller hemkörning, det går inte att gå till disken och beställa mat från spökrestaurangerna på plats.

– Det är ju ett virtuellt koncept. Det man gör då är att gå in på Foodora och beställer på avhämtning, eller så kan man få det levererat. Man kan sätta sig på pizzerian och äta sin avhämtade mat, men cirka 97 procent av våra kunder kör hemleverans.

Eatable har fem olika koncept i Eskilstuna, däribland Austin, Cheeky chicken och Fry me up. Allt tillagas av Aydin Cetin i köket i Nya Årby pizzeria.

– Eatable hörde av sig till mig. Det är deras uppfinning och vi betalar lite procent till dem, men det är vi som lagar maten, säger Aydin Cetin.

Favoritkonceptet bland gästerna är Smäsh och Fry me up.

– Vi ville ha lite utökad försäljning, folk kanske är lite nyfikna och vill testa något helt nytt koncept. Vissa har gått bra och vissa har gått mindre bra, då har vi lagt ned det och försökt hitta något annat koncept.

Nya Årby pizzeria startade samarbetet med Eatable för cirka tre år sedan när coronapandemin härjade i världen.

– Alla var panikslagna och folk var rädda för att våga gå ut och äta. Jag renoverade innan pandemin, så när den kom var det väldigt tufft. Nu har vi hemleveranser.

Lär du dig att laga all mat själv?

– De (Eatable) kommer och visar oss i någon timme hur vi ska tillaga det och hur det ska vara, det är som en enkel liten utbildning på någon timme, säger Aydin Cetin, vars personliga favorit är tryffelhamburgaren.

– Det är många som gillar den, och även jalapenoburgaren, säger han.

Spökrestaurangerna i stan

Food court by Eatable, Nya Årby pizzeria

Tacotarian by Santa Maria, Empoli pizzeria

Bowlitos, Empoli pizzeria

Wing it, Milano pizzeria

Mr bun, Gredby kök och pizzeria

Fry me up, Nya Årby pizzeria

Cheeky chicken, Årby pizzeria

4 Grabs, Sapori D´Italia

Smäsh, Nya Årby pizzeria

Austin, Nya Årby pizzeria

Mamacita, Bella pizzeria

All information är hämtad från Foodora

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!