Historiska vingslag väckte Eskilstunaborna

Skyttemusikkårens vårmarsch har i 150 år väckt Eskilstunaborna. Så ock i år. Reveljen är Eskilstunas äldsta tradition.

Eskilstuna2011-05-08 14:50

Avfärden gick 06.00 från Köpmangatan 4 och sedan marscherades det – omkring en mil – genom stan. På söndagsmorgonen 08.45 var det frukostuppehåll och så sköts det salut vid 09.00 tiden på Nybron. Även föreningen Ölkultur lär ha fått besök. Och dagen innan, i lördags, hölls en jubileumskonsert på Strömsholmen för många åhörare.
Allting började vid den lokala skjutbanan för 150 år sedan. Carl Gustafs stads frivilliga skytteförenings musikkår bildades samma år som Skytteföreningen, 1861. Kåren marscherade i täten för skyttarna och deras familjer, på väg till skjutbanan. Men de spelade även på olika högtidliga evenemang i staden. Och fortfarande spelar kåren, numera Skyttemusikkåren, när det är något extra som invigningar, nationaldag eller liknande på gång.
150-årsjubileumet fortsätter nu med en resa i början av juni till Eskilstunas vänort Erlangen och det blir ytterligare en konsert i höst.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om