Hotfullt på Kvicksundsbron då bilister tog lagen i egna händer

Under det fyra timmar långa brostoppet vid Kvicksundsbron under torsdagskvällen tog flera bilister lagen i egna händer genom att skruva bort vägbommarna. Ett antal bilister körde också sicksack mellan bommarna.

Eskilstuna2016-07-15 11:54

Kvicksundsbron stängdes av för all trafik strax efter klockan 19. Köerna växte snabbt och i takt med att tiden gick växte uppenbarligen irritationen bland dem som inte hade någon möjlighet att vända för att ta en alternativ väg.

Bron var under stoppet i ett stängt läge med vägbommarna nedfällda.

Vittnen på plats har beskrivit hur ett antal personer tog saken i egna händer. Några bilar ska enligt uppgift ha åkt över bron genom att köra sicksack mellan bommarna. Andra trafikanter började sedan skruva bort bommarna som sedan lyftes av. Därefter körde ett antal bilar över bron tills Trafikverkets reparatörer kunde stoppa trafiken.

Flera samstämmiga källor uppger att situationen vid flera tillfällen under stoppet ska ha varit hotfull för personalen som tjänstgör som brovakter.

Företaget som bemannar bron vill inte kommentera uppgifterna eller vad som hände. De hänvisar till Trafikverket där Jonas Bruce, tf chef på underhållsavdelningen, kan bekräfta händelserna.

– Det är en väldigt allvarlig incident. Någon av trafikanterna har börjat skruva bort bommarna och kört ut på bron.

Orsaken till brostoppet var ett strömavbrott på ortsnätet i Kvicksund.

– Vi har då normalt möjlighet att köra på reservkraft men tyvärr fick vi haveri på några säkringar, säger Jonas Bruce.

Det var alltså inte något egentligt fel på själva bron utan bommarna låg nere av säkerhetsskäl. Först vid 23-tiden kunde trafiken släppas på igen.

De bilister som på eget bevåg tog sig över bron kan mycket väl ha utsatt sig själva för stora risker.

– Ja, bron var inte förreglad i det läge som den ska vara när den är öppen för trafik. Bron skulle ha kunnat hamna i ett snett läge, inte så att den skulle ha kunnat rasa, men med risker för skador förstås.

Att bilister inte respekterar avstängningar är något som Trafikverket allt oftare får indikationer på.

– Det är ju en sak att det är olagligt men det kan ju också vara farligt. Vägbommarna låg nere av något skäl och orsaken till det kan man inte avgöra som privatperson, säger Lennart Helsing, presskommunikatör på Trafikverket.

Han uttrycker en viss förståelse för att trafikanter blir stressade när det är stopp i trafiken.

– Men man måste ha respekt för att det är en störning och inte bidra till att göra det värre. Det problemet har vi ibland vid trafikolyckor där folk ska fram till varje pris. De spärrar vägen för räddningstjänsten som knappt kommer fram. Bilisternas iver att komma fram bidrar till att det tar ännu längre tid att åtgärda felen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om