- Det jobbigaste är att man inte får äta eller dricka, säger Ibrahim Amin som börjar sin fasta i dag.
Han är på lunchbön i moskén i Årby, precis i närheten av där han bor. Ibrahim Amin är 26 år och har fastat så länge han kan minnas, sedan han var en liten pojke.
- Man kan bli på dåligt humör, man blir arg. Vi får ju inte äta på 20 timmar. Sedan är det jobbigt att man inte får dricka vatten när man spelar fotboll och så, säger han.
Ramadan infaller under olika tider på året då datumet styrs av månen. I år är det en ovanligt lång fasta som väntar de troende. I och med att fastan gäller mellan gryning och solnedgång så får man bara äta och dricka mellan klockan 22 och 02. Ändå är det ganska enkelt att fasta i Sverige, tycker Ibrahim Amin.
- Om man jämför med hur det är att vara i Asien till exempel, där det är 40 grader varmt och man inte får dricka, då är det enkelt här i jämförelse, säger han.
Abd al Haqq Kielan är imam i Eskilstuna och säger att Ramadan framför allt är en tid för att komma ihåg gud.
- Fastan gör att man rycks ur sin vanliga vardagsverklighet. Mycket av det som är vardagligt kretsar ju kring mat och dryck. Man äter och fikar. Men när det upphör rycks man ur det och får mer plats att tänka på gud, säger han.
Under Ramadan kommer det också mer människor till moskén.
- Folk brukar släpa med sig mat hit till moskén och så bryter vi dagens fasta tillsammans i samband med nattbönen, säger han.
Men Ramadan handlar inte bara om att man inte får äta vissa tider. Många muslimer läser till exempel också igenom hela Koranen under Ramadan.
- Koranen är 600 sidor lång. Många här läser 20 sidor om dagen den här månaden, så läser man ut den på precis en månad, säger han.
Det är också extra viktigt att uppföra sig bra och inte till exempel tala illa om andra, säger Abd al Haqq Kielan.
- I islam säger man att när Ramadan börjar är himlens portar öppna och helvetets dörrar låsta.
Ibrahim Amin fastar oftast även vanliga veckor på måndagar och torsdagar, så för honom är den aspekten av ramadan lika viktig som själv fastan.
- Det gäller att vara positiv och att vara en bra man. Det här är guds månad, säger han.