Nu lämnar Mats Henttunen över sin Ica-butik efter att ha drivit den i 16 år. Från och med fredag är det Västeråsbon David Wilson som ska driva Ica supermarket Slagsta vidare.
David har arbetat inom Ica sedan 18-årsåldern och har länge drömt om att driva sin egen Icabutik.
– Jag började på en Icabutik direkt efter gymnasiet, Ica maxi Hälla i Västerås. Som många andra började jag på kolonialavdelningen med torrvaror och började även plocka på timmar på andra avdelningar. Till slut kunde jag de flesta avdelningarna i hela butiken, säger han.
Efter det har David Wilson arbetat som bland annat bagerichef, marknadsansvarig centralt och marknadschef på Ica Maxi Erikslund innan han i mellandagarna fick ett samtal med ett nytt jobberbjudande.
– Det var en affärspartner för det här området som frågade om jag ville testa att driva den här butiken som ett hundraprocentigt dotterbolag.
Utan några som helst tveksamheter tackade David Wilson ja till sitt nya jobb.
– Jag tackade ja på stående fot men affärspartnern tyckte att jag i alla fall skulle åka och titta på butiken, så det gjorde jag, sedan tackade jag ja. För varje dag som går känns det ännu mer rätt.
En del förändringar kommer att ske när han tar över butiken, både i sortimentet och på prislapparna.
– Vi kommer bland annat ta in Bubbies, glassarna som är populära på sociala medier. Vi kommer även ta in Triumfglass som styckglass och ta in nya leverantörer av färskvaror, bland annat ost och dessertost. Det kommer hända en hel del i sortimentet, det känns jättespännande, säger David Wilson och fortsätter:
– En jättestor är grej är att jag kommer sänka priserna på i princip alla artiklar i hela butiken, det kommer märkas. Det gäller ordinarie priser men vi kommer också jobba mer med klipp och grymma erbjudanden. Det blir cirka 4 000 artiklar som får ett nytt lägre pris. Det innebär att 4 000 etiketter också ska bytas ut, rivas och sättas upp på hyllkanten. Vi börjar med det på tisdag.
Nu har han jobbat i butiken sedan början av februari men tar officiellt över rodret under fredagen.
– Jag kommer driva butiken som ett dotterbolag men förhoppningen är att äga butiken fullt ut. Nu har jag en styrelse som håller koll och som jag måste vända mig till för stora investeringar, det vill man ju ha friheten att kunna göra själv i framtiden. Det här är första steget i drömmen.