Orkla flyttar sitt kex- och kaklager till Eskilstuna

Frode Laursen har mark ute i Eskilstuna logistikpark och har nu gjort klart med livsmedelskoncernen Orkla om att bygga ett nytt stort lager för kex och kakor i Eskilstuna.

"Lagret ska ha hand om hela Göteborgs kex sortiment av kex och kakor, alla produkter som vi producerar och tillagar", säger Cecilia Gannedahl, kommunikationsdirektör på Orkla Sverige.

"Lagret ska ha hand om hela Göteborgs kex sortiment av kex och kakor, alla produkter som vi producerar och tillagar", säger Cecilia Gannedahl, kommunikationsdirektör på Orkla Sverige.

Foto: Orkla / Google maps

Eskilstuna2021-06-11 04:45

Den norska livsmedelskoncernen Orkla har tecknat ett avtal med transportföretaget Frode Laursen och rustar för en modern och hållbar distribution och lagring av kex och kakor.

Orkla har beslutat att flytta sitt lager till Eskilstuna som de tycker är ett centrum för dagligvaruhandeln i Sverige och en optimal geografisk plats för lager och distribution till svenska kunder.

– Det nya lagret i Eskilstuna blir en viktig distributionshub för oss nu när vi ska bygga en ny modern och hållbar kexfabrik, säger Magnus Forsling, chef varuförsörjning och logistik på Orkla Confectionery and snacks Sverige.

undefined
Frode Laursen bygger storlager till Orkla i Eskilstuna logistikpark.

Lagret byggs och ska drivas av Frode Laursen som nyligen utnämndes till årets Transportföretag i Danmark för sin gröna omställning. Det nya lagret är en logisk följd av att Orkla i början av 2023 flyttar produktionen av kex till Riga, Lettland.

– Vi samlar kompetens och resurser för att skapa största möjliga konsumentvärde, säger Simon Tjäder, försäljningsdirektör Orkla Confectionery and snacks Sverige.

Lagret som byggs upp nära Coops nya jättebygge i Eskilstuna logistikpark ska bli ett riktmärke för hållbar produktion och drift. Byggnationen av lagret utgår från ett starkt fokus på hållbara material och kommer att drivas med 100 procent förnyelsebar energi, smart energiövervakning och styrning, LED-belysning för låg energiåtgång, regnvatten- och värmeåtervinning.

undefined
Simon Tjäder, försäljningsdirektör Orkla Confectionery and snacks Sverige.

– Vårt nya lager ska bli 16 000 kvadratmeter stort, vilket är 40 procent av hela Frode Laursens byggnad på 40 000 kvadratmeter, säger Cecilia Gannedahl, kommunikationsdirektör på Orkla Sverige och tillägger:

– Lagret ska ha hand om hela Göteborgs kex sortiment av kex och kakor, alla produkter som vi producerar och tillagar.

Hur många arbetstillfällen blir det i Eskilstuna?

– Jag kan inte den exakta siffran men min bästa gissning är runt tio personer.

undefined
Cecilia Gannedahl, kommunikationsdirektör på Orkla Sverige.

Målsättningen är att flytta all distribution av kex och kakor till svenska kunder från Kungälv till Eskilstuna under det andra kvartalet 2022.

– Vi gläder oss mycket åt uppdraget tillsammans med Orkla där jag tror vår starka förankring i Norden tillsammans med vårt fokus på kvalitet och hållbarhet var avgörande för att vinna uppdraget, säger Thomas Corneliussen, vd hos Frode Laursen.

Orklabolagen i Sverige omsätter årligen nära sju miljarder kronor och har drygt 3 000 anställda.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!