Den 1 april är det dags för hyreshöjningar, igen. Kfast äger drygt 7 500 hyreslägenheter i Eskilstuna och de sitter just nu i förhandlingar om kommande hyror.
– Vi startade förhandlingen med Hyresgästföreningen i januari och följer modellen enligt trepartsöverenskommelsen som beslutats på central nivå mellan Fastighetsägarna, Sveriges allmännytta och Hyresgästföreningen, säger Fredrik Elf.
Han beskriver vad hyreshöjningarna ska bygga på.
– I modellen ska förhandlingen grundas på fem parametrars kostnads- och prisutveckling de senaste tre åren. De fem parametrarna är:
Taxebundna avgifter, el, vatten, avlopp, avfall och återvinning, förvaltning och underhåll, räntor, BNP samt KPIF-H.
Konsumentprisindex med fast ränta, KPIF, mäter den genomsnittliga prisutvecklingen exklusive påverkan av ränteförändringar för den privata inhemska konsumtionen. KPIF-H är minus hyra.
– Vårt yrkande om hyreshöjning från och med 1 april 2024 grundar sig i den ekonomiska utvecklingen, både med hänsyn till hyresvärd och hyresgäst. Allas boendekostnader ökar, hyresrätten är inget undantag. Förhandlingen med Hyresgästföreningen pågår och vi har som mål att bli klara under februari, för att kommunicera den nya hyran i god tid innan 1 april, menar Fredrik Elf.
Hur mycket yrkar ni på?
– Förhandlingen pågår och så snart som den nya nivån är förhandlad kan vi meddela den.