Koppartjuvars nya fokus: Skidanläggningar – Vilsta hårt drabbat

Sammanlagt 100 meter kopparkabel till ett värde av 30 000 kronor har på bara några veckor stulits från Vilstas snökanoner.
De drabbade klubbarna kämpar nu extra inför sportlovet mot stöldräderna.
– Vi byter av varann och vaktar anläggningen dygnet runt, säger Therese Nordstrand, ordförande i Tunafors slalom.

Therese Nordstrand i Tunafors slalom Eskilstuna är glad över att kunna erbjuda sportlovslediga barn och föräldrar en snörik härlig backe. Tyvärr har anläggningen drabbats av flera stölder på kort tid, vilket försvårat föreningens arbete rejält.

Therese Nordstrand i Tunafors slalom Eskilstuna är glad över att kunna erbjuda sportlovslediga barn och föräldrar en snörik härlig backe. Tyvärr har anläggningen drabbats av flera stölder på kort tid, vilket försvårat föreningens arbete rejält.

Foto: Helen Shippey/Lukas Abrahamsson

Eskilstuna2025-02-14 19:14

Polisen har fått en ny svår nöt att knäcka; koppartjuvar med siktet inställt på snökanoner. I polisens region öst är det speciellt två anläggningar, Kimstad skidcenter utanför Norrköping och Vilsta skidstadion i Eskilstuna, som drabbats hårt bara de senaste tre veckorna.

– På tre veckor har vi blivit av med sammanlagt 150 kilo kopparkabel från våra snökanoner, suckar Therese Nordstrand, ordförande i Tunafors slalom, som tillsammans med kollegorna Tunafors längd driftar snöanläggningen i Vilsta, ägd av kommunen.

undefined
Therese Nordstrand hoppas få investera i fastbyggda snökanoner till Vilstabacken i framtiden. "Då slipper vi skadegörelsen."

– Vi hjälps åt och delar på snökanonerna till backen och till skidspåren, och det har snotts kablar från alla kanoner. På ett riktig utstuderat sätt. Det är fantastiskt med en centralt belägen skidbacke, men det gör det samtidigt lätt för oärliga människor.

Hon konstaterar att anläggningen är så skör redan som det är, under en snöfattig vinter. Med minusgrader på nätterna måste kanonerna gå varma nattetid för att skapa fin snö. Och med stölderna tappar snöproduktionen flera timmars kapacitet. 

– De river ju också sönder saker, det tar tid att laga och det kostar pengar vi kunde gjort roligare saker för. Och även om kommunen hjälper till ser vi ingen annan lösning än att vi måste turas om att gå nattvakt. Det är tur det finns eldsjälar som ställer upp.

undefined
För att fixa en härlig slalombacke och fina spår i vinter och inför sportlovet går snökanonerna i Vilsta varma om nätterna. Men tjuvar stjäl kopparkablar och ger arrangörerna mycket extraarbete. Arkivbild
undefined
Fina skidspår i Vilsta kräver lite arbete en snöfattig vinter. Arkivbild.

Också för polisen är stölder av det här slaget frustrerande, säger polisens presstalesperson Marina Gradian.

– Koppar är stöldbegärligt gods och stölderna är enormt svårutredda, om vi inte har en video, vittnen eller spår av något slag att gå efter. Ofta sker ju de här brotten nattetid utan människor i närheten, så vi är beroende av att allmänheten håller ögonen öppna. Ser ni någon som rör sig kring de här anläggningarna och beter sig avvikande, kanske rekar runt dörrar och stängsel, ring och tipsa oss på 114 14.

– Sen är det ändå väldigt ovanligt att det stjäls koppar från fritidsanläggningar. Däremot försvinner det mer ofta stora kabeltrummor från byggarbetsplatser.

undefined
Kopparstölder är inget nytt. Det stjäls koppar från järnvägen, från tak, från byggen – och nu också från skidanläggningar.

Kopparstölderna från Vilsta är nu ett stängt polisärende, utredningen kommer inte längre. 

– Vi har inte mer att gå på. Men ett stängt ärende kan alltid öppnas igen om vi får tips, spår, annonser att titta närmare på. Håll utkik efter 150 kilo kablar till salu någonstans. Koppar säljs vidare, till skrotföretag, företagare och privatpersoner, säger Marina Gradian.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!