Det har den senaste tiden varit mÄnga som haft synpunkter pÄ snöröjningen i Eskilstuna.
Transdev, bussbolaget som har hand om kollektivtrafiken, har haft stora problem med sina bussar och kallade dÀrför in kommunen och regionen pÄ ett krismöte.
â Vi förstĂ„r kritiken och upprördheten och Ă€r inte hundraprocentigt nöjda heller. Men sen tycker jag att det fĂ„r vĂ€l stora proportioner ibland, det Ă€r folk som försöker göra sĂ„ gott de kan i sin profession hĂ€r, sĂ€ger Daniel Wennersten som Ă€r omrĂ„deschef för stadsmiljö pĂ„ Eskilstuna kommun.
Vad Àr det som inte har blivit bra?
â Vi Ă„kte ut för sent helt enkelt. Vi gjorde en felbedömning och vĂ€ntade för lĂ€nge pĂ„ snöfallet. Samtidigt kan man inte Ă„ka ut för tidigt heller, men utifrĂ„n det vi visste dĂ€r och dĂ„ sĂ„ var bedömningen att vi vĂ€ntar, men det blev fel, sĂ€ger han.
Wennerström berÀttar att mötet med Transdev och regionen innehöll konstruktiv kritik. Han medger att kommunen har brustit pÄ flera plan vad gÀller snöröjningen och att man dÀrför kan komma att Àndra pÄ en del saker.
â Det Ă€r ett nytt snöröjningsavtal som ska avtalas och trĂ€da i kraft hösten 2024. DĂ„ finns det vissa saker som vi tittar pĂ„ om vi kan göra annorlunda. Det handlar bland annat om busshĂ„llplatserna och omrĂ„dena runt omkring. Sen kanske vi ocksĂ„ mĂ„ste vara tydligare med direktiven i avtalet sĂ„ att alla entreprenörer har koll pĂ„ exakt vad som gĂ€ller.
Ăr det pengar som Ă€r problemet?
â Nej. Men det Ă€r klart att vi Ă€r i slutet pĂ„ Ă„ret, vi försöker fĂ„ ihop budgeten sĂ„ det Ă€r en avvĂ€gning dĂ€r ocksĂ„. Men det Ă€r inte det som styr. Jag skulle inte sĂ€ga att budgeten Ă€r mindre, men det Ă€r klart att i den bĂ€sta av vĂ€rldar skulle vi vilja ha en större budget att laborera med. Snöröjningen tar en stor del av vĂ„r budget och vi Ă€r redan nere och naggar pĂ„ kanten, sĂ€ger Wennersten.
Hur ser du pÄ all kritik som varit, Àr den befogad?
â Vi fĂ„r titta pĂ„ vad vi ska göra annorlunda, vi har pratat om att vi kanske skulle varit lite modigare och kallat ut snöröjarna tidigare, nu gjorde vi inte det, dĂ„ blev det en miss och det Ă€r det vi fĂ„r dras med nu.
Vad hÀnder framÄt?
â Nu fĂ„r vi försöka rĂ€tta till det sĂ„ gott det gĂ„r. Det ska ju bli mildare vĂ€der till helgen hĂ€r och dĂ„ har vi planer pĂ„ att köra en "stor svĂ€ng" som vi kallar det. Har det dĂ„ hunnit smĂ€lta lite mer sĂ„ att snön Ă€r mjuk dĂ„, sĂ„ fĂ„r vi nog bort det mesta.