Därför säljer kommunen Gästishuset – köpare och summa klar

Efter tio år som fastighetsägare till den klassiska byggnaden på Köpmangatan planerar nu Eskilstuna kommun att sälja Gästis för närmare 7 miljoner kronor. "Det finns ingen anledning att ha kvar fastigheten nu, helt enkelt", säger handläggaren på Eskilstuna kommun.

Planen är att sälja fastigheten för 6,8 miljoner kronor.

Planen är att sälja fastigheten för 6,8 miljoner kronor.

Foto: Madelene Hergils

Eskilstuna2024-08-26 17:24

För tio år sedan förvärvade kommunen fastigheten Stråken, mer känd som Gästishuset, på Köpmangatan – nu ska den säljas.

När fastigheten köptes var planen att utföra exploateringsarbete i den närliggande korsningen vid Strandgatan och kommunen bedömde att det var strategiskt motiverat att äga huset – men arbetet med korsningen blev aldrig av.

– Det finns ingen anledning att ha kvar fastigheten nu, helt enkelt, säger Markus Engman, handläggare i ärendet på Eskilstuna kommun.

Planen är nu att sälja fastigheten till Lisa Real Estate AB, tidigare känt som aktiebolaget Grundstenen, ett dotterbolag till Ladingen – för 6,8 miljoner kronor.

undefined
Kommunen planerar att sälja den klassiska fastigheten.

Är det mer eller mindre än vad ni hoppades på?

– Vi har gjort en extern värdering på fastigheten tidigare som visar på ungefär den summan, säger Markus Engman.

I fastigheten finns restaurang Gästgifveriet "Gästis" även Spakällan i Eskilstuna. De kommer dock inte att påverkas av försäljningen, enligt kommunens handläggare.

– Hyresavtalen kvarstår så det blir ingen skillnad förutom att fastigheten får ny ägare.

Innan affären kan gå i lås måste kommunstyrelsen fatta ett formellt beslut om försäljningen, vilket de förväntas göra under tisdagens sammanträde.

Eskilstuna-Kuriren har sökt Lisa Real Estate AB.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!