Kommunen vill köpa ännu en industrifastighet på Väster

Kommunen avser att köpa upp ännu en industrifastighet.
Det är ett led i planerna på att omvandla de gamla industrikvarteren på Väster och Munktellstaden till ett integrerat bostads- och verksamhetsområde.

Eskilstuna2010-04-30 06:45

Steg för steg avser kommunen att förvärva fastigheter i de gamla industrikvarteren på Väster och Munktellstaden.

Ambitionen är att den tunga industrin ska flyttas ut från Eskilstunas centrala delar – och att bostäder, service och handel ska flytta in i dess ställe.

Strategiskt område

Vid nästa sammanträde den 5 maj ska kommunstyrelsen ta ställning till förslaget om att köpa en industrifastighet på Västra Storgatan inom kvarteret Nötknäpparen.

Byggnaden ägs i dag av Fastighetsbyrån Nollsexton, som i sin tur hyr ut fastigheten till EMI. Köpesumman uppgår till 8,5 miljoner kronor.

Av handlingarna framgår att köpet ska finansieras genom framtida exploateringsintäkter.

Köpet motiveras av att fastigheten ligger i ett strategiskt område med potential för framtida bostadsbyggande.

Men om det i framtiden växer fram bostäder på Nötknäpparen är inte spikat. Klart är dock att EMI blir kvar som hyresgäst ännu en tid.

Läs hela artikeln i fredagens papperstidning.


Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om