Så sent som i förra veckan presenterade Skolinspektionen sin granskning av skolorna i Eskilstuna kommun. Resultatet larmade om att mer än en tredjedel av tredjeklassarna inte når kunskapskraven i matematik och svenska, och att var tredje niondeklassare inte klarar minst godkänt i samtliga ämnen.
Enligt Lärarförbundet kan problemen bland annat knytas till att lärarnas arbetsbörda har ökat dramatiskt under de senaste åren och att resurserna inte räcker till.
– Man måste låta lärare vara lärare. I dag läggs minst tid på att kvalitetssäkra undervisningen vilket leder till någon slags medelnivå. Det gör att det blir för svårt för vissa elever och för lätt för andra, säger Cecilia Rahbek Nöhr, ordförande i Lärarförbundet i Eskilstuna.
Därför blir det svårt att säkra att kunskapsmålen nås, menar hon.
Lärarförbundet godtar inte den arbetsmiljö som lärarna tvingas arbeta i. Problemet har påtalats vid ett flertal tillfällen, men nu anser förbundet att situationen är akut. I en skrivelse till kommunen föreslås ett antal åtgärder som facket menar ska leda till en bättre skola.
Den ökade arbetsbördan i form av administrativa uppgifter leder till stress med ökande sjukskrivningar som följd, enligt Lärarförbundet.
Deras recept för att förhindra detta i samtliga skolformer är bland annat mindre barngrupper, att säkra lärarnas tid till utveckling av undervisningen och att utöka resurserna till barn som har särskilda behov. De anser att det inte finns tillräckligt med speciallärare i dag.
Enligt Lärarförbundet funderar sex av tio lärare på att byta yrke, vilket är det största problemet enligt Cecilia Rahbek Nöhr.
– Den enskilt viktigaste faktorn för att komma tillrätta med problemen i skolan är duktiga lärare, säger hon.