Mamma United startade 2020 och har som målsättning att förbättra hälsan och motverka utanförskap för kvinnor med barn. Till sommaren etablerar sig föreningen i Eskilstuna.
– Det finns ett jättestort behov av att stärka kvinnors hälsa – speciellt ur ett socioekonomiskt perspektiv. Hur jämnställt Sverige än framställs är skillnaderna för mammor stora – bland annat beroende på bakgrund, ursprung och andra förutsättningar. Här behöver såväl kommun, näringsliv och civilsamhälle kroka arm, säger Anja Nordenfelt som arbetet med folkhälsofrågor i över 20 år.
Föreningen har hittills etablerat sig i Sigtuna och Västerås och bakom satsningen i Eskilstuna står bland andra fastighetsbolagen Kfast, Faskunge fastigheter, RG Bostad, Sehlhall och Hoivatilat.
– Vi erbjuder mammor att delta på regelbundna träffar i en trygg omgivning och med lokala experter på plats. På programmet står föreläsningar om föräldraskap, fysisk aktivitet, sömn, kvinnokroppen och våld i nära relationer. Vid olika tillfällen kommer såväl polis som socialtjänst närvara för att berätta om sin verksamhet och hur det kan hjälpa mammorna.
Anja Nordenfelt beskriver Mamma Uniteds arbete som en rad preventiva insatser med målsättning att stärka mammors hälsa och öka integrationen.
– Det är en enkel metod som gör stor skillnad. Vi närmar oss kvinnor i områden där resurser saknas. Vi hjälper dem att bli en del av ett sammanhang – en del av Eskilstuna.
Gisma Mou Mou har anställts som koordinator och ska arbete halvtid för Mamma United i Eskilstuna.
– Jag vill hjälpa till att öka de här mammornas kunskapsnivå om hälsa och stimulera deras vardag. Det kan handla om att peppa dem till studier eller förbättra språkkunskaper, för att de på sikt komma i sysselsättning.
Anja Nordenfelt beskriver Mamma Unites arbete som en social investering där alla får vara med och dela på vinsten.
– Om vi kan hjälpa de här kvinnorna och förbättra deras liv så hjälper vi också deras barn. Det är en möjlighet att komma nära en grupp som kan vara svår att nå fram till. Ett lyckat resultat kan motverka både utanförskap och kriminalitet.
Kommunstyrelsens ordförande Jimmy Jansson (S), välkomnar föreningen och tror att de kan bidra med värdefulla insatser.
– Vi är glada att Mamma United etablerar verksamhet i Eskilstuna. Deras arbete och modell är relevant för de problem som kommunen brottas med. Att de också skapat ett samarbete med vårt allmännyttiga fastighetsbolag och det lokala näringslivet är precis så som ett modernt engagemang ska se ut.
Ankie Bandstigen, vd för Faskunge, ser även hon många samhällsvinster med den riktade satsningen på mammor i Eskilstuna.
– Vi har under många år engagerat oss i samhällsfrågor och tror mycket på ett förebyggande arbete. För oss handlar det inte bara om boende i våra områden, man måste se till helheten. Satsningen är en långsiktig investering för att motverka utanförskap och skapa ett tryggare Eskilstuna.
Nu pågår arbetet som bäst med att rekrytera deltagare till Mamma Uniteds program. Det sker bland annat via kommunal verksamhet som Öppna förskolan och BVC, men också genom bostadsbolag och idrottsföreningar.
– Vi vill ge mammor och barn ett bättre liv, nu och i framtiden, säger Anja Nordenfelt.