Man fick lungan punkterad på jobbet

En man fick föras till sjukhus efter att han klämts på en bandvagn under arbetet på Outokumpu i Eskilstuna. Nu utreder företaget händelsen, som också har anmälts till Arbetsmiljöverket.

Då ingen bevittnade händelseförloppet är orsaken till olyckan oklar.

Då ingen bevittnade händelseförloppet är orsaken till olyckan oklar.

Foto: Pressbild

Eskilstuna2022-12-27 04:45

Olyckan inträffade i mitten av december, då en arbetare på Outokumpu skulle köra in material till fabriken. Enligt företagets anmälan till Arbetsmiljöverket använde sig mannen av en bandvagn som skulle lastas med hjälp av en travers med ett ok, men någonting gick snett. 

Oket fick spinn och träffade mannen, som styrde traversen från en plattform på bandvagnen. Mannen ska då ha klämts mellan bandvagnens delar och oket innan han lyckades ta sig av bandvagnen och in till sin kollega som på uppmaning tillkallade ambulans. Mannen hade då svårt att andas.

När ambulanspersonalen anlände konstaterade de snart att mannen brutit ena armen – och troligen även några revben. Efter misstanke om punkterad lunga ska mannen sedan ha transporterats vidare till Akademiska sjukhuset i Uppsala. Polisen anlände också till Outokumpu och tog traversen i beslag för teknisk undersökning.

Då ingen bevittnade händelseförloppet är orsaken till olyckan oklar. 

– Vår utredning pågår fortfarande och vi har tagit in en extern person som hjälper oss med den. Den enda som vet exakt hur det gick till är personen själv, säger Petri Kuusinen, som är säkerhetschef på Outokumpu.

Den skadade medarbetaren ska nu ha skrivits ut från sjukhuset men företaget har inte nåtts av några besked om skadornas omfattning.

– Men vi vet att han har fått komma hem och mår bra efter omständigheterna, säger Petri Kuusinen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!