Stopp i avloppet blev en realitet för flera hushåll i Eskilstuna i helgen då stora mängder regnvatten trängde in i det befintliga avloppsnätet. Längs Vikingagatan på Eskilshem rapporterades svårigheter att spola i toaletter.
Kari Laurikkala, 70, vars villa på adressen klarat sig lindrigt undan denna vinter, är väl bekant med det oangenäma fenomenet.
– Vi har bott här i 40 år och jag vet att många på gatan haft problem med avlopp och brunnar. Vi fick in avloppsvatten i källaren för fyra år sedan och då var det bara till att koppla in försäkringsbolag och få allt sanerat, säger han och fortsätter:
– Det går stora avloppsledningar mot Skiftingehållet under gatan och bor man på en av de lägre punkterna är man extra utsatt om det blir stopp längre ner på nätet.
Karis uppfattning är att rörnätet är eftersatt och att vatten samlas på ett sätt som inte är bra för husägare i området.
– Det har grävts på gatan i omgångar, bland annat för fjärrvärme. När det sedan har återställts och asfalterats verkar det alltid vara så bråttom. Det blir fall åt fel håll och när det regnar mycket uppstår stora bassänger av vatten på gatan. Det känns inte bra.
Martin Linse, gruppchef för VA-distribution på Eskilstuna energi och miljö, EEM, är medveten om översvämningsproblemen i området och säger på måndagen att den nämnda händelsen är avhjälpt.
– Generellt höga vattennivåer, snösmältning och nederbörd tar hårt på avloppsnätet. I helgen vet jag att det var hushåll i Årby och på Eskilshem som hade stopp i avloppet och vårt fokus på kort sikt är att se till funktionen i systemet som helhet.
Att just spillvattensystemet under Vikingagatan gick fullt beror på att regnvatten trängt in i avloppsledningen.
– Det är ett utmanade och kostsamt arbete att identifiera var det läcker och det är ett långsiktigt arbete att åtgärda problemen.
Kan man vidta egna åtgärder mot översvämning i källare?
– Det är alltid en risk med egen källare, men det går till exempel att installera låsbara golvbrunnar och backventiler på ledningar.
Sedan ett par år har EEM genomfört områdesvisa spolningar av nätet för att förebygga stopp i rören.
– I fjol körde vi igenom Brottsta och Lundby och vårt mål är att klara av hela kommunens rörnät under en tioårsperiod.