De lämnade stressen för ett friare och hälsosammare liv

För Tobias Pedersen och Melanie Klaamas är livet större än ett vanligt Svenssonliv. På sociala medier under namnet Love conscious family får man hänga med på deras äventyr ute i världen bland vegansk mat och hemmafödslar.

Familjen Klaamas och Pedersen finner mer tid tillsammans sedan de lämnade Sverige. Här är dem hela familjen i Orba, Spanien. Aurora 4 år, Melanie 35 år, Indigo 7 månader och Tobias 40 år.

Familjen Klaamas och Pedersen finner mer tid tillsammans sedan de lämnade Sverige. Här är dem hela familjen i Orba, Spanien. Aurora 4 år, Melanie 35 år, Indigo 7 månader och Tobias 40 år.

Foto: Irene Chicharro Solano

Eskilstuna2022-01-02 07:34

Melanie Klaamas, 35, och Tobias Pedersens, 40, Instagram är fyllt med färgstarka bilder från deras annorlunda vardag. Båda är intresserade av foto och de dokumenterar det liv de skapat med fokus på den egna familjen långt från vardagsstress, ett liv de känner stor tacksamhet och glädje för att kunna leva.

– Nu har vi möjlighet att fokusera på familjen och vara tillsammans mer, säger Tobias Pedersen.

undefined
Familjen Klaamas och Pedersen finner mer tid tillsammans sedan de lämnade Sverige. Här är dem hela familjen i Orba, Spanien. Aurora 4 år, Melanie 35 år, Indigo 7 månader och Tobias 40 år.

Samtidigt är deras sociala medier en av deras inkomstkällor, tillsammans med Tobias Pedersens arbete som säljcoach på distans, som gör det möjligt för dem att leva som de gör.

Men för Melanie Klaamas, som kommer från Eskilstuna, och hennes Tobias Pedersen från Boden började resan för nio år, ganska snart efter att de träffats. 

– På den tiden hade vi flyttat ihop i Oslo med lägenhet och jobb. Vi kände efter några månader tillsammans i ekorrhjulet att vi var sönderstressade av arbete och sågs knappt. Så vi bokade en resa till Hawaii och sålde lägenheten med innehåll, berättar Melanie Klaamas.

Nu lever de istället ett minimalistiskt renlevnadsliv med enbart ekologiska och närproducerade veganska produkter i allt från mat till hudvård och leksaker. Klaamas och Pedersen tycker att det livet är lättare att leva i Asien där det är mer fokus på att leva med naturen. Exempelvis äter man mer vegetariskt och på marknaderna är korgarna inte gjorda av plast utan av bananblad.

undefined
Familjen hand i hand genom livets äventyr.

Paret åkte på sin andra dejt till Bali och då kände Melanie Klaamas att det var där hon ville föda om just deras förhållande skulle komma dithän. På ön sägs det också att Bali inte släpper taget om en person förrän man är klar med ön. Kanske var det därför som Melanie Klaamas och Tobias Pedersen återvände för att hyra ett hus när deras första barn, dottern Aurora Klaamas, skulle födas.

– När det började närma sig åkte vi till Bali och letade efter ett hus att stanna ett tag i. Jag har alltid velat föda hemma utan smärtlindring och låta kroppen jobba. Det är inte för alla men vi kände oss trygga. Vi hade tre barnmorskor och var fem minuters bilväg från sjukhuset. Hade jag haft lilla minsta komplikation eller känt att något var fel under graviditeten eller inför förlossning hade jag fött på sjukhus, säger Melanie Klaamas.

De valde också att ha en lotusfödsel för att, enligt paret, ge det kommande barnet det allra bästa välkomnandet till världen.

undefined
Melanie Klaamas har så länge hon kan minnas velat föda hemma. Här är familjen samlad efter andra hemmaförlossningen, denna gång av sonen Indigo i mars 2021.

– En lotusfödsel innebär att navelsträngen inte klipps utan barnet fortsätter vara intakt med moderkakan för att ge barnet extra näring men också att låta navelsträngen släppa naturligt, säger Klaamas och berättar att det är viktigt att tvätta av moderkakan och noga ta hand om den för att inga infektioner ska drabba den eller barnet.

Tills navelsträngen släppte behöll föräldrarna moderkakan i en korg som följde med den nyfödda. 

undefined
Bilden visar lotusfödseln av dottern Aurora november 2017. Det innebär att man behåller barnet intakt med moderkakan.

Nu har familjen under en tid bott i Spanien. Inför förlossningen av sonen Indigo Klaamas i mars i år hade Melanie Klaamas och Tobias Pedersen hoppats på att kunna åka till Bali. Men på grund av pandemin fick de stanna kvar och de valde att bosatte sig i en by på den spanska östkusten, Orba, i ett hus med utsikt över bergen. Här kunde de få bra hjälp för en hemförlossning och i sökandet efter bra personal hände något oväntat.

– Det var så roligt! En av barnmorskorna hade arbetat på Bali med en barnmorska vi hade där borta, berättar Tobias Pedersen.

Ett lyckligt sammanträffande som fick paret att känna sig ännu tryggare, berättar de. En annan som var nyfiken inför förlossningen var den blivande stora systern Aurora Klaamas, nu fyra år, berättar hennes föräldrar. 

– Var det roligt när bebisen kom ut?, frågar Tobias Pedersen sin dotter.

– Ja, svarar hon.

undefined
Barnen Aurora Klaamas 4 år, och Indigo Klaamas 7 månader.

Melanie Klaamas och Tobias Pedersen känner nu sig redo att lämna Spanien men på grund av pandemin är det svårt att hitta en ny bra plats i världen.

– Kanske om ett år och gärna i ett ekohus med solceller, ett lagom hus där vi kan ha egen odling, gärna nära skog och vatten. Kanske kan vi ha en egen fotostudio också, säger Melanie Klaamas.

Tobias och Melanies tips

– Skriv ner varför du vill åka, sätt mål och gör en plan.
– Kontakta andra och ta reda på hur de gjort.
– Spara ihop en buffert med pengar.
– Boka en kortare tid utomlands (3-6 månader) till att börja med för att se om det verkligen är något dig.
– Hyr ut din lägenhet och se till att du minimerar dina kostnader hemma.
– Jobba på destinationen: fundera på vad du vill jobba med, vad du kan och vad det finns att göra på plats. Kanske frilansa eller jobba på distans?
– Våga att våga!

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!