Med undantag för pandemitiden, har den internationella matmarknaden gästat Eskilstuna varje sommar under många år. Oliver, ostar, marmelader, grytor, korvar och exotiska hamburgare är bara lite av det som brukar erbjudas.
Men hur säkert är det egentligen att äta mat som stått framme hela dagen i värmen? Har de anställda verkligen koll på svenska livsmedelsregler – och hur sköter de sin hygien med handtvätt och toabesök egentligen?
Yasmin Qais Albazaz är miljöinspektör på Eskilstuna kommun. Hon och hennes kolleger har koll på marknaden och har ofta gjort kontroller där.
– Vi har tidigare kontrollerat temperaturer och handhygien och de brukar vara duktiga. De har kylar, frysar och frigolitboxar för maten. De har tillgång till tvål och vatten och samarbetar med restauranger runt torget där de får använda personaltoaletten, säger hon.
När marknaden kommer till Sverige anmäler de sig först i Malmö, där en kontroll görs. Därefter görs kontroller på många av de orter som marknaden besöker.
– Det brukar vara samma företagare varje år och de har fått erfarenhet av Sverige och lärt sig systemet. Vår uppfattning är att de försöker göra rätt.
I år kommer inte miljökontoret att göra någon kontroll av matmarknaden i Eskilstuna. Men det betyder inte att den flyger under radaren. Miljöinspektörerna kommer att se till att reglerna följs ändå.
– Vi kommer att vara ute och kolla. Vi håller ögonen öppna. Om vi ser något som hanteras felaktigt kommer vi att göra en kontroll på plats, säger Yasmin Qais Albazaz.
Enligt henne är det genom åren bara några enstaka marknadsbesökare som anmält att de drabbats av matförgiftning, men det är ofta svårt att veta om problemen kommer från marknadens mat eller någon annan restaurang. Hon uppmanar Eskilstunaborna att agera snabbt om de får ont i magen eller blir sjuka.
– Anmäl direkt till oss. Marknaden är bara här i några dagar. Om man anmäler direkt kan vi göra en kontroll medan de är kvar. Samma sak om man ser något som hanteras fel – säg till oss på miljökontoret direkt.
Men enligt Yasmin Qais Albazaz är det liten risk att drabbas av magsjuka om man äter marknadens mat.
– Jag brukar gå dit själv och äta lunch.