Misstänkt knarkfynd vid förskola i Eskilstuna

Polisen ryckte ut till Stenby förskola på torsdagsförmiddagen sedan en påse med misstänkt droginnehåll hittats på förskolans gård.

Polisen ryckte ut till en förskola i Eskilstuna efter att en påse med misstänkt droginnehåll hittats. Bilderna är tagna i  andra sammanhang.

Polisen ryckte ut till en förskola i Eskilstuna efter att en påse med misstänkt droginnehåll hittats. Bilderna är tagna i andra sammanhang.

Foto: TT/Montage

Eskilstuna2021-10-21 12:21

Det var strax efter klockan halv elva på torsdagsförmiddagen förskolans personal ringde polisen efter att en påse som såg ut att kunna innehålla droger hittats inne på förskoleområdet.

– Personalen hittade tabletter ute på gården. Vi har ingen aning om vad det var för typ av tabletter eller var de kommer ifrån, säger Anette Håckerström, rektor för Stenby förskola.

Stenby förskola ligger nära Kronskogen. På förskolan går cirka 140 barn. I väntan på polisen togs alla förskolebarn in från gården.

– Min personal skötte det hela väldigt lugnt och sansat, säger Anette Håckerström.

När polisen kom fram kunde patrullen konstatera att det inte fanns fler misstänkta drogfynd på gården och att ingen utomstående varit inne i förskolans lokaler. Påsen med misstänkt knark tog polisen med sig.

– Jag har inte sett påsen och vet inte vad som var i den. Men den har nu tagits med därifrån, säger Johnny Gustavsson, polisens presstalesperson.

Enligt rektor Anette Håckerström har förskolan tidigare varit förskonad från den här typen av fynd.

– Visst kan det ha slängts godispapper eller skräp efter att någon varit här efter stängning, men inget sådant här. Det viktiga är ju att upptäcka det innan något barn börjar intresserar sig för det, säger hon.

När polisen lämnat platsen gick barnen ut på förskolegården igen och dagen kunde fortsätta som vanligt.

– Barnen togs om hand på ett säkert och tryggt sätt av personalen och ingen har kommit till skada, säger Johnny Gustavsson.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!