Mitt i coronapandemin: Biostaden slår upp dörrarna

Nu öppnar Biostaden sin nya anläggning i Eskilstuna. "Vi känner en stolthet över den här biografen", säger Svenska bios ägare Peter Fornstam.

Peter Fornstam sträcker på sig lite stolt över det faktum att Eskilstunas nya Biostad kan öppnas.  "Och det blir en restaurang här intill inom ganska kort".

Peter Fornstam sträcker på sig lite stolt över det faktum att Eskilstunas nya Biostad kan öppnas. "Och det blir en restaurang här intill inom ganska kort".

Foto: Torsten Braf

Eskilstuna2020-12-21 21:23

Peter Fornstam bjöd in kommunalrådet Jimmy Jansson (S) för att visa upp Eskilstunas nya biograf dagen före premiären. Med sig hade han Ladingens byggchef Anders Olofsson som kunde besiktiga den färdiga biografen under måndagen.

undefined
Peter Fornstam sträcker på sig lite stolt över det faktum att Eskilstunas nya Biostad kan öppnas. "Och det blir en restaurang här intill inom ganska kort".

Peter Fornstam menar att det bara tog i runda tal tio år att få uppleva en ny biograf i Eskilstuna. Och att sökandet har gått via gamla Myntverket, som var lite intressant med tanke på läget, men som inte räcker till i formatet.

– Det var ungefär för tio år sedan som jag på allvar började tycka att det var dags med en ny biograf i Eskilstuna. Och jag vände mig slutligen till Jimmy Jansson för att försöka se om han kunde föreslå något.

– Det kunde jag dessvärre inte göra, säger Jimmy Jansson, men indirekt tipsade han ändå om Ladingen och om att Väster i Eskilstuna är en stadsdel som kommer att slå ut i full blom.

undefined
Kommunalrådet Jimmy Jansson fick en exklusiv förhandsvisning av Eskilstunas nya biograf. "Det ser bra ut".

Peter Fornstam fick sedan kontakt med Bengt Olofsson på Ladingen, som hänvisade vidare till sonen Anders Olofsson, som föreslog dagens lokal.

Här skulle det finnas utrymme att ha även en restaurang med på ett hörn, och i dag är det klart att Le croissant startar en restaurang i byggnaden intill Biostaden första april.

– Med reservation för att det kan bli senare på grund av coronan, säger Peter Fornstam.

Allt som krävdes av lokalen på Kungsgatan var att man byggde till den befintliga fastigheten med en ny del, där den verkliga premiärsalongen skulle kunna inrymmas, en salong som rymmer den där bioduken på nästan mäter tio gånger 20 meter och som framstår som en av de största filmdukarna i landet.

Här inne är det tänkt att man ska kunna avnjuta fantastiska upplevelser både visuellt och audiologiskt.

undefined
"Ära den som äras bör", menar Peter Fornstam och öppnar en liten hyllande utställning om Lasse Åberg på biografen i Eskilstuna.

Annars är det mycket av visionerna som landat sällsynt väl i verkligheten. Lite extra stolt är Peter Fornstam över i stort sett alla stolar och bänkrader. Visserligen är det lite dyrare att lösa en sittplats med extra deluxe bekvämlighet.

Lite extra stolthet känner han också över det faktum att han får chansen att hylla filmkonstens giganter. Bland annat får en av salongerna namnet Salong Garbo, och en del av korridorerna finns en liten utställning till Lars Åbergs ära.

– Vi kan inte komma undan att Lasse Åberg har betytt och betyder oerhört mycket för svensk film, och jag hoppas att jag kan bjuda över honom för att se denna hommage så snart det här med coronan är över.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!